Nagrody Mediów Publicznych 2021. Możdżer: to Józef Skrzek jest jednym z moich idoli

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 16:31
Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych - Leszek Możdżer - otrzymał nominację do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. - Bardzo się cieszę. Wiadomo, że jest to zaszczyt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Leszek Możdżer. Kto zdaniem artysty najbardziej zasłużył na tę nagrodę?
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Krzysztof Zatycki / Forum

Leszek_Możdzer.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Leszek Możdżer nominowany w kategorii "Muzyka"
Posłuchaj
06:32 2021_11_24 14_23_28_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Leszek Możdżer o nominacji do Nagród Mediów Publicznych 2021: wiadomo, że to jest zaszczyt (Muzyczna Jedynka)

Kapituła w kategorii "Muzyka" wybierze tegorocznego laureata Nagród Mediów Publicznych spośród trzech znanych i cenionych artystów - Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka.

- Wiadomo, że jest to zaszczyt, ale uważam, z całym szacunkiem dla pani Budzińskiej-Bennett, że to jednak Józef Skrzek jest jednym z moich idoli i to chyba jemu należałaby się ta nagroda. Jest to człowiek obecny na rynku od bardzo wielu lat. Dla muzyki zrobił bardzo dużo dobrego - komentuje Leszek Możdżer.

W skład kapituły, która zdecyduje o przyznaniu nagrody, wchodzą: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka. - Jest to świetna ekipa - mówi krótko Leszek Możdżer.

Laureata poznamy już w najbliższy poniedziałek. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Zaczynał jako organista

Leszek Możdżer jest aktywny w różnych działaniach artystycznych już od ponad 25 lat. Z jednej strony od jazzu po muzykę klasyczną, a z drugiej od muzyki autorskiej po ostre jazzowo-rockowe granie.

- Swój debiut miałem w wieku 10 lat jako organista w kościele. To był mój pierwszy profesjonalny występ, a na pewno publiczny. Jestem więc z muzyką od dziecka. Poza tym, jeżeli coś jest publiczne, czyli narodowe, to można powiedzieć, że jest rodowe. Narody opierają się przecież na rodach. Chyba to jest najważniejsze w karierze muzyka i w życiu - twierdzi Leszek Możdżer.

Gość Jedynki przyznaje, że w swoim życiu miał szczęście spotkać różne mocne osobowości artystyczne. - Życie plecie się różnie i te impulsy przychodzą z najróżniejszych stron. Przebywanie tutaj w ciele wiąże się z tym, że trzeba się rozwijać i szlifować swój wewnętrzny stan. To wszystko pomaga i sztuka uwzniośla. Z kolei uziemiają różne konflikty, problemy codzienne. Pewnie po zakończeniu życia jakiś destylat powędruje dalej, tylko nie wiemy gdzie - dodaje.

Źródło: WodeckiTwistFestiwal/Tribute to Zbigniew Wodecki - Leszek Możdżer, improwizacja na temat "Pszczółki Mai"

Najważniejsza jest wyobraźnia

Co Leszek Możdżer powiedziałby młodym artystom, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną drogę?

- Generalnie, jeśli chodzi o pracę z samym sobą, to można jej wykonać najwięcej w wyobraźni. Należy używać wyobraźni do wyobrażania sobie własnej twórczości. To jest najważniejsza i najbardziej przydatna umiejętność i cecha ludzkiego umysłu, który w wyobraźni może kreować przyszłość, a bez wyobraźni przyszłości nie będzie. Jeśli jednak chodzi o świat materialny, to wystarczy być punktualnym i zrobić sobie dobre zdjęcie - podpowiada Leszek Możdżer.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Leszek Możdżer (kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny, twórca muzyki filmowej)

Data emisji: 24.11.2021 

Godzina emisji: 14.23

DS

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: młodzi odkrywają Danutę Rinn na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:37
"Nadwiślański świt" - to hasło kolejnej, szóstej edycji Danuta Rinn Festiwal. Wydarzenie rusza w sobotę, 27 listopada, w Domu Kultury "Kadr" w Warszawie. - Poza piosenkami Danuty Rinn młodzież będzie śpiewała piosenki Marka Gaszyńskiego - mówi w "Muzycznej Jedynce" Danuta Błażejczyk, organizatorka festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: pokazujemy Warszawę z punktu widzenia jej mieszkanek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:18
W Instytucie Stefana Starzyńskiego trwa 16. Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". - Wyobrażamy sobie, że w pewien sposób robimy to, co robiłby Stefan Starzyński, gdyby żył. Tworzymy legendę Warszawy, bądź ją przypominamy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczny festiwal poświęcony jest warszawiankom.
rozwiń zwiń