"To ukłon dla wspaniałych muzyków". Andrzej Korzyński o reedycji albumu sprzed 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:56
- Jestem raczej melodykiem i chyba bardziej jestem znany z tego, że staram się umieścić w filmie znaczącą melodię, która później przetrwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Korzyński. Artysta wznowił album "Sweet Music", zawierający głównie jego nagrania z niemieckich seriali telewizyjnych.
Andrzej Korzyński
Andrzej KorzyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Krystian Ochman PAP 1200.jpg
"Na tej płycie są moje przyszłościowe przemyślania". Krystian Ochman o debiutanckim krążku
Posłuchaj
11:49 2021_11_25 14_23_16_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na płycie Andrzeja Korzyńskiego znajduje się muzyka z dwóch niemieckich seriali telewizyjnych "Spielergeschichten" i "Florian" (Muzyczna Jedynka) 

"Sweet Music" po raz pierwszy został wydany w 1991 roku, natomiast teraz powraca w zremasterowanej wersji poszerzonej o sześć dodatkowych nagrań.

Wdzięczny wspaniały instrumentalistom

Andrzej Korzyński jest wdzięczny instrumentalistom, z którymi pracował przez lata. Była to przecież cała plejada gwiazd, która tworzyła szczególny klimat wokół jego utworów.

- To jest ukłon i pewien rodzaj wdzięczności z mojej strony dla naprawdę wspaniałych muzyków, z którymi miałem przyjemność współpracować. Wymienię takie nazwiska, jak: Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Jaremko, Henryk Perzyński, Marek Stefankiewicz… Do tego można byłoby dodać jeszcze parę nazwisk - wspomina Andrzej Korzyński.

Z Andrzejem Korzyńskim współpracowali także m.in. Jerzy Suchocki i Zbigniew Krebs. - Z Jurkiem Suchockim łączyła mnie współpraca przy okazji wszystkich produkcji niemieckich. To człowiek niezwykle uzdolniony i fantastyczny organizator. Miał chyba najlepsze sample, które były dostępne w Polsce i z których ja chętnie korzystałem - przyznaje gość Jedynki.

- Atmosfera zawsze była fantastyczna. A czy ci muzycy mnie cenili? Ja ceniłem ich i w związku z tym rozumieliśmy się chyba bardzo dobrze. To mój ukłon po 30 latach. Szczególnie dla już nieżyjącego gitarzysty Winka Chrósta, który był fenomenalnym muzykiem i również uczestniczył w większości moich nagrań muzyki filmowej, ale nie tylko. Ci ludzie też pracowali przy nagraniach zespołu Arp Life i można powiedzieć, że to była jedna rodzina. Przynajmniej ja tak czułem. Dlatego ta płyta niejako jest poświęcona pamięci tej współpracy, ale także pamięci naprawdę wybitnego gitarzysty Winka Chrósta - dodaje.

Źródło: Andrzej Korzyński - temat/"Spielergeschichten"

Seriale i kobiety

Na płycie znajduje się muzyka z dwóch niemieckich seriali telewizyjnych "Spielergeschichten" i "Florian". Andrzej Korzyński współpracował wtedy z niemieckim przemysłem filmowym.

- To były lata 90., kiedy po transformacji rynek w Polsce się zmienił. Trudno było się tutaj odnaleźć, a mnie dopisało szczęście i mogłem pracować dla SAT.1 i producentów niemieckich. Wtedy zrobiłem kilka seriali, m.in. "Anna Maria. Kobieta idzie własną drogą", który co wieczór oglądało 11-12 mln widzów (…). Na tej płycie są seriale "Spielergeschichten" i "Florian", w których przewijały się różne kobiety, stąd pozwoliłem sobie wyjąć z tych seriali tematy i nagrać je w całości, jednocześnie nazywając je imionami kobiet, z którymi spotkałem się wtedy. Były to kobiety z produkcji czy Sophie Marceau - mówi Andrzej Korzyński.

Punktem stycznym na tej płycie, jak i w całej twórczości Andrzeja Korzyńskiego, jest melodia. - Jestem raczej melodykiem i chyba bardziej jestem znany z tego, że staram się umieścić w filmie znaczącą melodię, która później przetrwa. A tak właśnie jest z tymi tematami z "Człowieka z marmuru", "Człowieka z brązu" czy "Akademii pana Kleksa". Teraz jeszcze ma się ukazać płyta z komedii chłopskich Chęcińskiego, czyli z "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Andrzej Korzyński (kompozytor, aranżer, pianista)

Data emisji: 25.11.2021 

Godzina emisji: 14.23

DS

Czytaj także

"Każdy utwór niesie inne przesłanie". Joanna Longić "tęskno gra poezję"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:00
- Słowa są najważniejsze. Czasami też te niewypowiedziane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Longić. Artystka powraca właśnie z nowym albumem "tęskno gra poezję". Do jego wydania inspiracją były wiersze Zuzanny Ginczanki, wybitnej poetki okresu dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zwróciłem się do moich ulubionych kompozytorów". Jacek Cygan o piosenkach do spektaklu "Błękitne krewetki"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:36
- Pomyślałem, że skoro na ogół pisze się teksty do istniejącej muzyki, to tutaj zrobię inaczej. Zwrócę się do moich ulubionych kompozytorów, wiedząc, w czym są najlepsi i dam im piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który jest autorem tekstów piosenek do sztuki "Błękitne krewetki". Spektakl w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego wystawiany jest przez Krakowski Teatr Scena STU.
rozwiń zwiń