Kukulska o reedycji "Czułych strun": Chopin to postać pomnikowa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:25
Pod koniec listopada na rynku ukazała się wyjątkowa reedycja jednego z najważniejszych wydawnictw muzycznych ubiegłego roku, albumu "Czułe struny" Natalii Kukulskiej. Na płycie usłyszymy wyjątkowych gości: Matta Duska, Józefa Orlińskiego czy Kayah.
Natalia Kukulska
Natalia KukulskaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Chopin przearanżowany
  • Echa Konkursu Chopinowskiego
  • Kukulska i Dusk - wyjątkowy duet na zimę

Ideą płyty jest symfoniczne opracowanie wybranych kompozycji Fryderyka Chopina, do których powstały teksty. Oprócz odpowiedzialnych za aranżację kompozytorów i gości w nagraniach udział brała orkiestra Sinfonia Varsovia, a także muzycy, tacy jak Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka oraz wybitny pianista Janusz Olejniczak. - Jest to wydanie dwupłytowe. Do krążka, który już był, dodaliśmy taki, na którym znalazły się angielskie wersje niektórych utworów oraz trzy duety - mówi Natalia Kukulska.


Posłuchaj
12:36 2021_12_01 14_40_33_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 Natalia Kukulska o reedycji albumu "Czułe struny" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

 

Chopin uwielbiany

W ostatnich miesiącach twórczość Fryderyka Chopina stała się tematem ogólnopolskiej dyskusji. Natalia Kukulska przyznaje, że brała udział w kilku koncertach podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. Zdaniem artystki każdy z nas słucha dzieł kompozytora po swojemu, a ich odbiór jest rzeczą bardzo indywidualną. - Każdy ma swoje ukochane utwory i interpretacje. Zarówno te purystyczne, grane przez wirtuozów, jak i czasami wariacje na temat - przekonuje gość "Muzycznej Jedynki".

Za wersje z albumu "Czułe struny" odpowiadają Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski oraz Jan Smoczyński.

Jednocześnie Kukulska zwraca uwagę, że początkowo nie podejrzewała, że poza pieśniami istnieją w dorobku Chopina tematy, które można zaśpiewać. Na płycie znajdziemy m.in. Poloneza As-dur, Preludium e-moll czy Nokturn Es-dur. - Dużym wyzwaniem jest śpiewanie na żywo. Ale mieć za sobą orkiestrę, wspaniałych muzyków, to jest dla mnie wielkie przeżycie - nie kryje. Najbliższe koncerty odbędą się 29 stycznia 2022 roku w Krakowie oraz 31 stycznia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

YouTube/Natalia Kukulska

Kukulska i Dusk na zimę

Jeden z utworów na płycie wykonuje duet Natalia Kukulska oraz Matt Dusk. To nie pierwszy raz, kiedy artyści spotykają się i łączą swoje siły. Wcześniej wspólnie nagrali m.in. jazzowy standard "One Note Samba/Samba Na Jedną Nutę". Gość audycji przyznaje, że Matt Dusk jest wokalistą niezwykle stylowym. - Jak zaśpiewał ze mną Etiudę E-dur w aranżacji Krzysztofa Herdzina, to poczułam się jak przeniesiona do innych czasów - nie kryje Kukulska. Jednocześnie zauważa, że "Except for Us", bo o ten temat chodzi, ma klimat zimowy, w sam raz na grudniowe, przedświąteczne odsłuchy. - Utwór ten ma nastrój amerykańskich kolęd - dodaje.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Natalia Kukulska (wokalistka)

Data emisji: 1.12.2021 

Godzina emisji: 14.40

mg

Czytaj także

Od Kukulskiej po Gazebo – echa Chopina w muzyce pop

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:00
Nobliwy Konkurs Chopinowski to jedno, ale twórczość genialnego polskiego pianisty rezonuje również na inne, mniej "poważne" gatunki muzyczne. Poszukajmy zatem echa dokonań XIX-wiecznego kompozytora w muzyce popularnej ostatnich dekad.
rozwiń zwiń