Józef Skrzek o swojej twórczości: zawsze jestem sobą

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:16
- To dzieło wielu artystów, którzy spotkali się w czasie przebudowy wszystkiego, to były lata 80., i tam rodziły się formacje, które później grywały w Jarocinie - mówi na antenie Jedynki Józef Skrzek. Laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" opowiedział m.in. o chorzowskiej "Leśniczówce", kultowym miejscu spotkań śląskiego środowiska muzycznego.
Czwarta część rozmowy z laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka - Józefem Skrzekiem
Czwarta część rozmowy z laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka" - Józefem SkrzekiemFoto: Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
  • "Leśniczówka" - centrum artystycznego życia na Śląsku
  • Marzenia Józefa Skrzeka
  • Z dala od tandety

Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek w poniedziałek (29.11), podczas uroczystej gali w siedzibie TVP, otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Polskie Radio przyznało ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum".

W kolejnej części rozmowy z Marcinem Kusym Józef Skrzek opowiadał o Domu Pracy Twórczej w Chorzowie, w którym występowali m.in. Ryszard Riedel czy grupa SBB. - "Leśniczówka" dawała wspaniałe fluidy. Zawsze był kominek, zawsze było ognisko, była scena. Właściwie mogliśmy się spotykać o każdej porze dnia i nocy - wspomina gość "Muzycznej Jedynki". Dodaje, że powstawały tam najróżniejsze projekty artystyczne, związane nie tylko z muzyką, ale również z aktorstwem czy malarstwem. - To był ewenement - mówi z przekonaniem Skrzek.

Posłuchaj
19:16 2021_12_03 13_33_46_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 Marcin Kusy rozmawia z laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka - Józefem Skrzekiem, cz. 4 (Muzyczna Jedynka)

 

Józef Skrzek wśród marzeń

Artysta sam mówi, że w życiu otoczony jest kobietami. Część projektów muzycznych realizował we współpracy z małżonką Aliną i córkami. Zapytany o swoje marzenia, bez wahania odpowiada, że jednym z nich jest zagranie premiery z Lisą Gerard, australijską wokalistką i kompozytorką. - Bardzo miła pani, piękny głos - przyznaje. To nie wszystko. Józef Skrzek podkreśla, że życzyłby sobie również dalszego funkcjonowania swojej grupy SBB.

Zespół powstał w 1971 roku i rozwijał wiele gatunków muzyki, takich jak blues rock czy rock progresywny. Kilkakrotnie był reaktywowany: w latach 1991, 1993, 1998, a ostatnio również w roku 2000. Gość "Muzycznej Jedynki" nie ukrywa, że ważne dla niego jest dalsze komponowanie. - Chciałbym mieć wenę. Żeby w dalszym ciągu było to dla mnie wielką, interesującą przygodą - wylicza. Z tą przygodą, artystycznymi wędrówkami nieodmiennie łączy się poznawanie nowych, fascynujących osób.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Z dala od tandety

Nagroda Mediów Publicznych 2021 dla Józefa Skrzeka to docenienie postaci niosącej ze sobą szlachetność, a unikającej tandety. Osoby, która podejmuje trud przekazania swoich emocji i podzielenia się nimi z publicznością. Artysta zwraca uwagę, że miał świadomość elitarności muzyki granej choćby z zespołem SBB. - Potem okazało się nawet, że to, co robimy, jest niszowe. Oczywiście na świecie może być bardzo popularne, ale w pewnych określonych kręgach inaczej - tłumaczy.

Gość "Muzycznej Jedynki" zdaje sobie sprawę z surowości i brutalności życia, nierzadko pozostającego w sprzeczności z pięknymi fantazjami wyobraźni. Przyznaje, że jego sztuka spotykała się z niezrozumieniem, a on sam z epitetami. - Śmiałość często prowadzi do kontrowersji. Tobie się wydaje, że jest znakomicie, a oni mówią: "wyjec" - mówi. Jednocześnie zaznacza, że to, czym się dzieli z publicznością, charakteryzuje szczerość. - Zawsze jestem sobą - podsumowuje.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Marcin Kusy

Gość: Józef Skrzek (laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka")

Data emisji: 3.12.2021 

Godzina emisji: 13.33

mg

Czytaj także

Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych. "Jeśli jesteś z miłości, to ludzie cię kochają"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:26
- Tutaj czuję się jakby pewniej. To jest miejsce, w którym raczkowałem i które zawsze dawało speed niezbędny każdemu młodemu człowiekowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rodzinnych Siemianowicach Śląskich Józef Skrzek, wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier rocka progresywnego i elektronicznego, a także laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń