Album "Sing! Osiecka". Iza Połońska: śpiewam więcej, niż mogłaby pomieścić jedna płyta

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:55
Piosenki Agnieszki Osieckiej towarzyszą jej od dziecka, a niedawno wydała album składający się z 13 utworów z tekstami artystki. Mowa o Izie Połońskiej, która na antenie Programu 1 Polskiego Radia opowiadała o nowo powstałym albumie. 
Sing Osiecka - okładka albumu
"Sing! Osiecka" - okładka albumu Foto: mat. promocyjne

"Sing Osiecka" 

Jak przyznała wokalistka, 13 utworów, które znalazło się na płycie "Sing Osiecka" to jedne z wielu, które śpiewa. - Bardzo dużo śpiewam tych tekstów, one są obecne w moim życiu od dawna - potwierdziła. - Nawet napisałam w książeczce do tej płyty, że jestem ulepiona do tych piosenek. Kocham wrażliwość Agnieszki Osieckiej, ten sposób przeżywania życia słowem. Miała unikatową umiejętność zamykania realnej rzeczywistości w poetyckim, potocznym słowie i tak naprawdę przez lata one mi towarzyszą i potrafią wracać - dodała.  

Posłuchaj
03:33 Jedynka/Mj Osiecka 4.12.mp3 Iza Połońska o nowym albumie "Sing! Osiecka" (Muzyczna Jedynka)

 

Współpraca z Leszkiem Kołodziejskim 

Autorem wszystkich opracowań muzycznych na tej płycie jest kompozytor Leszek Kołodziejski. - Bez niego nie byłoby tej płyty, tych naszych interpretacji - zdradziła Iza Połońska. - Zagraliśmy bardzo dużo koncertów z tym repertuarem w przeróżnych odsłonach od symfonicznych po kameralne i typowo bandowe. To jest wypadkowa wszystkich tych doświadczeń, ale też znak Andrzeja Adamiaka, który towarzyszył nam w powstawaniu tej płyty - opowiadała wokalistka. 

Mietek Szcześniak gościem specjalnym 

Gościem specjalnym płyty jest Mieczysław Szcześniak, który wokalnie towarzyszy Izie Połońskiej w utworze "Byle nie o miłości". Piosenka została wybrana na drugiego singla, na platformach Spotify, Tidal i in. pojawiła się 19 listopada, a od 26 listopada teledysk do utworu możemy oglądać na YouTubie. 

źródło: Solidon Poland/Youtube

***

Agnieszka Osiecka była jedną najoryginalniejszych poetek polskiej piosenki. Do jej tekstów muzykę pisali najlepsi polscy kompozytorzy - Seweryn Krajewski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Katarzyna Gaertner, Przemysław Gintrowski, Andrzej Zieliński i wielu innych - a śpiewali je m.in. Violetta Villas, Magda Umer, Edmund Fetting, Edyta Górniak, Ewa Bem, Majka Jeżowska, Skaldowie, Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Barbara Krafftówna, Katarzyna Groniec, Urszula Sipińska, Kalina Jędrusik, Iga Cembrzyńska i Krystyna Janda. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Iza Połońska (wokalistka)

Data emisji: 4.12.2021 r 

Godzina emisji: 14.20

mat. prasowe/ans