Skandal z udziałem sędziów TSUE. Zalewska: Trybunał powinien zawiesić działalność

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 17:52
- Do czasu wyjaśnienia doniesień francuskiej prasy TSUE powinien zawiesić swoją działalność, bo nie ma obecnie mandatu moralnego, aby o czymkolwiek decydować - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS. 
Skandal z udziałem sędziów TSUE. Anna Zalewska w PR24: każdy z nas będzie żądał wyjaśnień od KE, Trybunału i RE
Skandal z udziałem sędziów TSUE. Anna Zalewska w PR24: każdy z nas będzie żądał wyjaśnień od KE, Trybunału i REFoto: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Gość PR24 odniosła się do publikacji francuskiego dziennika "Libération", który opublikował kolejny artykuł o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W ubiegłym tygodniu dziennik oskarżył przewodniczącego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych.

- To jest alarm dla Unii Europejskiej, alarm dla Europy, dlatego że wszystkie podejrzenia mówiące o tym, że tak nam się degeneruje Unia, iż właściwie urzędnicy bez mandatu społecznego podejmują decyzje na podstawie bliżej nieokreślonych kryteriów, uciekają od traktatów, są prawdziwe - powiedziała eurodeputowana.

"Poczuli się bezkarnie"

Dziennik "Libération" oskarżył o konflikt interesów i handel wpływami sędziów TSUE, między innymi jego przewodniczącego, Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z Europejską Partią Ludową. W latach 2010-2018 mieli oni uczestniczyć w spotkaniach nielegalnie opłacanych z publicznych funduszy. Ich organizatorami mieli być Karel Pinxten, były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, skazany niedawno za oszustwa finansowe oraz brukselscy lobbyści.

- Wielu w Unii Europejskiej poczuło się bezkarnie, stąd tego rodzaju zachowania. Ja myślę, że to jest jednak dopiero początek. Każdy z nas będzie żądał od Komisji Europejskiej, TSUE czy Rady Europejskiej wyjaśnień powyższych doniesień i powyższej publikacji, a do czasu wyjaśnienia sprawy TSUE powinien zawiesić swoją działalność - podkreśliła Anna Zalewska.  

Zobacz także:

Posłuchaj
22:12 PR24_mp3 2021_12_04-16-36-08.mp3 Skandal z udziałem sędziów TSUE. Anna Zalewska w PR24: każdy z nas będzie żądał wyjaśnień od KE, Trybunału i RE

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Anna Zalewska (eurodeputowana PiS)

Data emisji: 04.12.2021

Godzina: 16:36 

Czytaj także

Niemieckie media z uznaniem o nowym polskim uzbrojeniu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 18:00
Niemiecki dziennik "Die Welt" z uznaniem pisze o współpracy polsko-tureckiej i zakupie uzbrojonych dronów. Zdaniem Philippa Fritza, autora artykułu, Polska wyprzedza pod względem zdolności wojskowych Niemcy. Publicysta pisze także, że "znaczenie polsko-tureckiej umowy w sprawie dronów wykracza poza Polskę i UE. Jest to również sygnał dla Rosji i USA".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazywany był cudownym dzieckiem austriackiej polityki". Piotr Cywiński o Sebastianie Kurzu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 17:50
- Po raz pierwszy rząd Sebastiana Kurza upadł po ujawnieniu tzw. Ibizagate - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, publicysta, wieloletni komentator parlamentarny, akredytowany w Bonn, Brukseli i Berlinie. 
rozwiń zwiń