Spektakl "Żółta Dama". Orlińska: libretto było dla mnie wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 17:06
- Napisanie tekstu piosenki musicalowej nie jest żadnym problemem, ale samo libretto było wyzwaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o spektaklu "Żółta Dama - legenda muzyczna" autorka libretta Grażyna Orlińska. Kto tworzy ten wyjątkowy spektakl?
Grażyna Orlińska napisała libretto do Żółtej Damy
Grażyna Orlińska napisała libretto do "Żółtej Damy"Foto: Polskie Radio
  • Reżyserem sztuki "Żółta Dama - legenda muzyczna" jest Karol Urbański
  • Spektakle wystawiane są w podwójnej obsadzie
  • "Żółta Dama" wywodzi się z mazowieckich legend

W Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie możemy obejrzeć spektakl "Żółta Dama - legenda muzyczna". Jest to historia Ludwiki i Marcina - zakochanych i oddanych sobie dwojga ludzi. - Jego oślepia duma i honor wystawiony na przegraną próbę, ją pokonuje brak zaufania ukochanego - czytamy w zapowiedzi. Reżyser Karol Urbański przenosi nas do dwóch światów jednocześnie: tego tu i teraz oraz tego bajkowego, osiemnastowiecznego.

Grażyna Orlińska, gość "Muzycznej Jedynki", znana jest z wielu przebojowych tekstów piosenek. Skąd nagle pojawił się w niej pomysł, aby napisać libretto musicalowe?

- Pomysł wyszedł od Mikołaja Hertla, który zadzwonił do mnie pewnego słonecznego popołudnia z propozycją napisania libretta. Tym wprawił mnie w lekką panikę, ponieważ nigdy czegoś takiego nie robiłam. Musiałam się z tym pomysłem trochę przespać. Samo napisanie tekstu piosenki musicalowej nie jest żadnym problemem, bo w gruncie rzeczy wszystko jedno, czy piszemy teksty do piosenki rockowej czy do kujawiaka. Samo libretto było jednak dla mnie sporym wyzwaniem, bo nigdy wcześniej nie pisałam dialogów. Dlatego nie miałam pojęcia, jak się do tego zabrać - opowiada Grażyna Orlińska.

Autorka libretta zdradza, że na samym początku wymyśliła parę narratorów - Dziadka i Kasię. - Postawiłam ich w ruinach zamku i czekałam, aż zaczną mówić. Potem wystarczyło to spisywać - wspomina.

Posłuchaj
14:17 2021_12_07 14_23_37_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Grażyna Orlińska przyznaje, że "Żółta Dama" wywodzi się z mazowieckich legend (Muzyczna Jedynka)

"Żółta Dama" z mazowieckich legend

Grażyna Orlińska przyznaje, że "Żółta Dama" wywodzi się z mazowieckich legend. - Mikołaj Hertel dotarł do niej podczas swojego pobytu w okolicy. Prawdopodobnie był w Łochowie i tam właśnie natknął się na tę legendę, która zainspirowała go muzycznie. Sięgnął przede wszystkim do skarbnicy tańców (…). Ja zawsze powtarzam, że Mikołaj jest muzycznym wizjonerem i on maluje muzykę. Praca z nim jest zawsze dla mnie szaloną przyjemnością. Pewnie dlatego z tą naszą "Żółtą Damą" jakoś tak specjalnie długo się nie zmagałam - dodaje.

Zdaniem Grażyny Orlińskiej Karol Urbański wyreżyserował porywający spektakl. - Zresztą chór i balet Teatru Muzycznego dali z siebie wszystko. Muszę jeszcze wspomnieć o scenografii, która wykorzystuje nowoczesne multimedialne techniki. Ta scenografia żyje: zmieniają się pory dnia, pory roku, pada deszcz, sypie śnieg, a księżyc wędruje po niebie. Zuzanna Grzegorowska naprawdę zaczarowała scenę - twierdzi.

Znana w teatralnym środowisku

Odtwórczynią głównej roli Ludwiki jest Edyta Krzemień. Mimo jej niesamowitego głosu i dorobku musicalowego nie jest jednak znana szerszej publiczności. Dlaczego?

- Myślę, że to jest kwestia tego naszego teatralnego świata w Polsce, że teatr jest wciąż teatrem. Mimo że jest to musical, który jest dla ludzi bardzo otwartym gatunkiem, to jednak wciąż to jest teatr, który nie jest plakatowany na mieście czy który nie jest szeroko obecny w telewizji lub radiu. W teatralnym środowisku jestem znana, natomiast w takim codziennym życiu bardzo mi to nie przeszkadza - wyjaśnia Edyta Krzemień.

Edyta Krzemień dodaje, że spektakl wystawiany jest w podwójnej obsadzie, m.in. Ludwikę gra również Linga Taront. - Mamy też fantastyczny zespół baletowy i wokalny. Nad całością, obok Karola Urbańskiego, pracowała z nami fantastyczna Natalia Babińska, która pomogła nam tę bajkę, baśń czy legendę jeszcze bardziej spiąć, aby było to wchłonięte przez widza - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Goście: Grażyna Orlińska (poetka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka), Edyta Krzemień (aktorka)

Data emisji: 7.12.2021 

Godzina emisji: 14.23

DS

Czytaj także

"Moja droga artystyczna". Natasza Urbańska o albumie "Rajd 44"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:20
- Ten rajd jest dla mnie taką drogą artystyczną. Do tej pory próbowałam różnych rzeczy i dojrzałam do momentu, że jestem gotowa wyciągnąć z siebie muzykę, która we mnie drzemie - mówi w "Muzycznej Jedynce" Natasza Urbańska. Drugi studyjny album artystki od 26 listopada 2021 r. jest dostępny w sprzedaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra na Dużym Rowerze. "Staramy się radować muzyką i śpiewem"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 17:29
- Ten muzyczny projekt łączy kulturę i ekologię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adrian Zasada, wokalista i kierowca Orkiestry Na Dużym Rowerze. Zespół nagrał właśnie swój drugi singiel "Wrzuć na luz". Dlaczego zdaniem artystów powinniśmy trochę zwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii: Muzyka [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii: Muzyka. Polskie Radio przyznało także Nagrody Specjalne, które trafiły do Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki oraz do Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Sprawdź wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych! 
rozwiń zwiń