Halina Mlynkova o akcji "Choinki Jedynki": trzeba się z ludźmi dzielić

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 16:24
W niedzielę 19 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert podsumowujący akcję "Choinki Jedynki 2021". Gwiazdą wieczoru będzie Halina Mlynkova z zespołem. 
Halina Mlynkova
Halina MlynkovaFoto: A. Gralewski/Polskie Radio
  • Ważniejsze jest wylicytowanie pieniędzy dla czyjegoś dobra niż trzymanie nagrody dla dzieci.
  • Gotowa jest świąteczna płyta "Adeste Fields" ze spokojnymi kolędami i piosenkami, z udziałem Joszki Brody i Marcina Wyrostka.
  • Nie ma powrotu do zespołu Brathanki

Halina Mlynkova podkreśla, że akcja i koncert to piękne zwieńczenie roku, dlatego jest dumna, że może wystąpić.

Na licytację darów Przyjaciół Radiowej Jedynki piosenkarka przekazała nagrodę im. Karola Musioła, którą zdobyła dla SuperPremiery na festiwalu w Opolu. Przyznaje, że długo zastanawiała się, czy przekazać taki dar, gdyż ta nagroda jest dla niej ważna. Bo choć zaśpiewała wiele przebojów, to piosenką "Ostatni raz" podbiła serca opolskiej publiczności i widzów telewizyjnej "Jedynki". - https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2864361Jednak pomyślałam, że trzeba się z ludźmi dzielić i ważniejsze jest wylicytowanie pieniędzy dla dobra kogoś niż trzymanie nagrody dla dzieci, żeby miały pamiątkę po mamie albo babci - wyjaśnia.

Artystka nagrała właśnie świąteczną płytę "Adeste Fields". Rozpoczyna ją kolęda "Adeste Fields" ("Przybądźcie dziś wierni"), jedna z najstarszych kolęd na świecie. Jest przetłumaczona na polski. Są też inne kolędy, a także utwór napisany przez ojca Haliny Mlynkowej. - To dla mnie bardzo ważny utwór, ponieważ od dziecka mówiłam go idąc do ciotek, wujków, w Święta, potem Nowy Rok składając życzenia - wspomina. Ma wrażenie, ze kiedy śpiewa tę pieśń, to ojciec jest obok, choć odszedł 24 lata temu.

W zamierzeniach płyta miała być wyciszona, nie zmęczyć słuchacza. - Specjalnie nie robiłam żadnych wygibasów wokalnych, jest zaśpiewane prosto, to są często kołysanki tak naprawdę - mówi. Uważa, że ta prostota daje wydźwięk tekstom.


Posłuchaj
11:31 2021_12_15 14_31_23_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Halina Mlynkova o akcji "Choinki Jedynki" nowej płycie i karierze bez zespołu Brathanki (Muzyczna Jedynka)

 

Na płytę piosenkarka zaprosiła Joszkę Brodę i Marcina Wyrostka. - Marcin zamienia utwory w bajkę, a jego akordeon w dwóch utworach na płycie zabrzmiał pięknie - podkreśla. Obaj wystąpią również podczas koncertu kończącego akcję "Choinki Jedynki".

Halina Mlynkova wspomina współpracę z zespołem Brathanki, ale do zespołu nie chciałaby wracać. - To był czas dla singla, to był czas dla dziewczyny 20-letniej, która nie tęskniła za nikim, nawet za kotem, bo nawet kota nie miałam w domu - zaznacza. Teraz nie chce powtarzać 30-dniowych tournée, ma do kogo wracać, ma z kim być i dzielić rzeczywistość. Ma również wiernych słuchaczy, którzy wypełniają po brzegi koncertowe sale.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Marcin Kusy

Gość: Halina Mlynkova (piosenkarka)

Data emisji: 15.12.2021 

Godzina emisji: 14.19

ag


Czytaj także

Wzruszający utwór Haliny Mlynkovej. "Ta piosenka ma dać siłę kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:00
Halina Mlynkova zaangażowała się w akcję na rzecz kobiet, które doświadczają przemocy i nagrała piosenkę z ważnym przesłaniem. - Ten utwór ma pokazać, że można wyjść z opresji i zacząć żyć własnym życiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Zanim stracisz".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Mlynkova i jej "Aniołowie". Wokalistka wydała świąteczny singiel

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 15:30
Wokalistka prezentuje nowy, świąteczny utwór "Aniołowie", w którym przybliża swoim słuchaczom magię Świąt Bożego Narodzenia. - Chciałabym, żeby każdy wyobraził sobie swój dom, poczuł magię Świąt, bo to był bardzo trudny rok dla nasz wszystkich - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Halina Mlynkova. 
rozwiń zwiń