"Moniuszko Jazz". Piotr Baron: to jest płyta moich marzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:54
- Im nuty są wybitniejsze, tym są trudniejsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Moniuszko Jazz" saksofonista Piotr Baron. Na płytę trafiły dzieła Stanisława Moniuszki, które przełożono na język jazzu.
Piotr Baron stworzył płytę Moniuszko Jazz
Piotr Baron stworzył płytę "Moniuszko Jazz"Foto: Agencja Wschod / Forum
  • Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki
  • Piotr Baron nagrał płytę nawiązującego do twórczości tego wielkiego kompozytora
  • Album przygotował wspólnie, jak mówi, z zespołem arcymistrzów

26 listopada 2021 roku miała swoją premierę płyta Piotra Barona "Moniuszko Jazz", która została wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Nagranie miało miejsce w legendarnym studiu S4/S6 im. Jerzego Wasowskiego w Polskim Radiu. - To jest płyta moich marzeń - przyznaje Piotr Baron.

Liderowi grającemu na saksofonach i klarnecie basowym towarzyszą: pianista Michał Tokaj, Robert Majewski na trąbce i flugelhornie, kontrabasista Maciej Adamczak i Łukasz Żyta na perkusji. - Muzykę realizował, nagrywał i reżyserował dźwięk maestro Tadeusz Mieczkowski, który jest szóstym członkiem kwintetu. Bez niego zupełnie by tak nie grało, jak gra - dodaje Piotr Baron.

Nie skrzywdzić tej muzyki

Wśród utworów zamieszczonych na płycie znajdziemy m.in. "Agnus Dei", "Arię z kurantem", "Pieśń pokutną", "Pieśń wieczorną" i - jako atrakcję dodatkową - "Rotę".

Czy dla naszego gościa był to trudny materiał? - Materiał był trudny, tak jak każdy, który wyjściowo pochodzi od kogoś innego - przyznaje Piotr Baron.

- To nie były moje nuty, tylko nuty kogoś innego, a im wybitniejsze, tym są trudniejsze, żeby ich nie ukrzywdzić i nie zmienić ze stratą dla tej wspaniałej muzyki. Dlatego musiałem się zdrowo napracować, żeby to jakoś ugryźć, mówiąc bardzo brzydko i kolokwialnie. Myślę jednak, że efekt chyba spełni oczekiwania pleno titulo słuchaczy - twierdzi gość Jedynki.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Piotr Baron, "Aria z kurantem"

Posłuchaj
05:36 2021_12_22 13_26_26_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Płyta Piotra Barona "Moniuszko Jazz" została wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia (Muzyczna Jedynka)

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Paweł Sztompke

Gość: Piotr Baron (saksofonista)

Data emisji: 22.12.2021 

Godzina emisji: 13.26

DS

Czytaj także

"Mizerna, cicha" w wykonaniu Lory Szafran. "Bardzo ciekawy aranż kolędy"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:40
- Mam taką okoliczność, żeby powiedzieć, że kolęda "Mizerna cicha" w moim wykonaniu to nigdy nie wydana aranżacja Wojciecha Zielińskiego. To mnie kiedyś zastanowiło i jak jej posłuchałam to stwierdzam, że to bardzo ciekawy i świetny aranż naszej starej kolędy - mówi w "Muzycznej Jedynce Lora Szafran. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Mlynkova o akcji "Choinki Jedynki": trzeba się z ludźmi dzielić

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 16:24
W niedzielę 19 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert podsumowujący akcję "Choinki Jedynki 2021". Gwiazdą wieczoru będzie Halina Mlynkova z zespołem. 
rozwiń zwiń