"Wołanie o nadzieję i dziecięcą radość". Smykiewicz o płycie "Wigilia Deluxe"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 17:55
- Tworząc tę płytę, nie mogłem nie wrócić do korzeni. Chciałem ją zrobić nostalgicznie, a z drugiej strony pokazać, że święta to jednak wesoły czas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Wigilia Deluxe" Antek Smykiewicz. Dlaczego święta Bożego Narodzenia kojarzą mu się z bajkami?
Antek Smykiewicz  w Muzycznej Jedynce
Antek Smykiewicz w "Muzycznej Jedynce"Foto: W. Kusiński/Polskie Radio
  • "Wigilia Deluxe" to reedycja wydanego w 2020 roku zbioru najpiękniejszych piosenek świątecznych i kolęd w wykonaniu Antka Smykiewicza
  • W tym roku artysta nawiązał współpracę z Robertem Sadowskim, kompozytorem i producentem muzycznym, z którym stworzył nowy krążek
  • Antek Smykiewicz przyznaje, że święta Bożego Narodzenia w pewien sposób kojarzą mu się z bajkami

- Poprzednia wersja płyty miała tylko 10 numerów, natomiast ta ma 15. Na płycie znajduje się też ukryty track. Jest to jedna z moich ulubionych kompozycji na tym krążku, delikatnie obrazująca świąteczny problem związany z ilością jedzenia - opowiada Antek Smykiewicz.

Jak okazuje się, utwory znajdujące się na płycie, zostały wykonane na… rockowo. Natomiast słuchając "Pójdźmy wszyscy do stajenki" czy "Gdy się Chrystus rodzi", można doszukać się nawet elementów metalowych.

- To chyba wskazuje na kierunek, z którego przyszedłem do muzyki komercyjnej. Zaczynałem w Ścianie Wschodniej i AKS, a to były składy, które grały melodyjnego rocka. Do tej pory gdzieś tam gram z chłopakami (…). Tworząc tę płytę, nie mogłem nie wrócić do korzeni. Chciałem ją zrobić nostalgicznie, a z drugiej strony pokazać, że święta to jednak wesoły czas. Dlatego nie mogło zabraknąć tego rockowego pazura i takiego mrugnięcia okiem w stronę mojego odbiorcy - wyjaśnia artysta.

Posłuchaj
47:20 2021_12_24 14_09_15_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Antek Smykiewicz opowiada o albumie "Wigilia Deluxe" (Muzyczna Jedynka)

Święta i bajki Disneya

Na krążku znajduje się całkiem nowa wersja piosenki "Na nowo". - To jest wersja, którą chcieliśmy zrobić w ukłonie do najpiękniejszych bajek Disneya. Dlatego, że ten czas świąt jest zupełnie inny. Człowiek pozwala sobie na większą wrażliwość i na więcej uśmiechu. Jest bardziej otwarty na drugiego człowieka. A to mi się po prostu kojarzy z bajkami. Ta wersja jest inna, ale również piękna, jak ta pierwsza - opowiada Antek Smykiewicz.

Jak zdradza, chciałby jednak, żeby najpiękniejsze cechy ludzkie nie kojarzyły się tylko z bajkami. - Tego sobie życzę na święta. Teksty, które pisałem do tych kolęd, były jakby wołaniem o tę nadzieję i dziecięcą radość (…). Zawsze w okresie świąt jestem oczarowany, że ludzie potrafią być dla siebie milsi. To tak, jak napisał Robert w utworze "Na gwiazdkę", że każdy śle życzenia prosto z serca skrywane cały rok. Coś, na co nie pozwalamy sobie na co dzień, tutaj nagle pojawia się. To najbardziej kochamy w świętach i na to czekamy - zauważa.

Źródło: Sadowsky Music Group/Antek Smykiewicz & Sadowsky, "Na gwiazdkę"

Rodzinne święta

Antek Smykiewicz zawsze z uśmiechem wraca pamięcią do świąt z czasów swojego dzieciństwa. - Pamiętam, jak czekało się na prezenty i na te pyszności, które pojawiały się na stole, wcześniej szykując je razem z mamą. Wigilia w moim domu zawsze była duża, bo miałem dziewiątkę rodzeństwa, a do tego jeszcze tata i babcia. Przyjeżdżali też goście. Po domowej wigilii jechaliśmy do śp. babci, u której spotykała się cała nasza rodzina - wspomina.

Od dziecka jego ulubioną potrawą są pierogi z kapustą i grzybami. Kiedyś nie lubił karpia, ale jak zapewnia, w końcu zaczął przygotowywać go sam i od tamtej pory to właśnie karp stał się jedną z ulubionych potraw jego rodziny.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Antek Smykiewicz (piosenkarz, autor tekstów)

Data emisji: 24.12.2021 

Godzina emisji: 14.09

DS

Czytaj także

Pola Miko z debiutancką płytą. "W ojczystym języku jest najłatwiej o szczerość"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:42
"Kalejdoskop" to album pełen emocji, osobistych przeżyć i zasłyszanych historii. - Nie podejrzewałam siebie o taką cierpliwość, jakiej nauczyła mnie ta płyta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Pola Miko. Jak bardzo podróżnicza pasja wpłynęła na kształt jej debiutanckiego krążka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moniuszko Jazz". Piotr Baron: to jest płyta moich marzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:54
- Im nuty są wybitniejsze, tym są trudniejsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Moniuszko Jazz" saksofonista Piotr Baron. Na płytę trafiły dzieła Stanisława Moniuszki, które przełożono na język jazzu.
rozwiń zwiń