Jerzy Skrzypczyk: kolejne pokolenia śpiewają piosenki Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:12
- Były wzloty i upadki, ale nigdy nie było tragicznie. Nazwa Czerwone Gitary do dzisiaj wzbudza uśmiech na ustach osoby, z którą się rozmawia i to fantastyczne przeżycie - mówi Jerzy Skrzypczyk, podsumowując 57. rocznicę powstania zespołu. 
Jerzy Skrzypczyk
Jerzy SkrzypczykFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Lata w Liceum Muzycznym w Gdańsku 

W dniu swoich urodzin perkusista i Jerzy Skrzypczyk, lider i współzałożyciel Czerwonych Gitar, wspomina lata, kiedy uczęszczał do Liceum Muzycznego w Gdańsku, klasy fortepianu i perkusji. - Zjawiskiem powszechnym było, że nie miało się możliwości wyboru w szkole muzycznej, trzeba było grać tylko muzykę poważną - mówi Jerzy Skrzypczyk. - W momencie, kiedy my próbowaliśmy grać coś innego, było to postrzegane jako moda, która za chwilę przeminie - dodaje. 


Posłuchaj
07:27 Jedynka/MJ Skrzypczyk 4.01.2021.mp3 Jerzy Skrzypczyk o żywotności piosenek Czerwonych Gitar (Muzyczna Jedynka)

 

Kultowe Czerwone Gitary

Zespół został założony 3 stycznia 1965 w kawiarni "Cristal" w Gdańsku Wrzeszczu przez byłych członków zespołu Pięciolinie: Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Skrzypczyka, Henryka Zomerskiego. Swój pierwszy koncert zagrali 23 stycznia 1965 roku. 

Obchody 50-lecia istnienia zespołu przypadające na rok 2015 zespół zainaugurował kilkutygodniową trasą po USA i Kanadzie. 14 marca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbył się Złoty Koncert Jubileuszowy. Tego samego dnia odbyła się premiera nowej płyty zespołu zatytułowanej "Jeszcze raz", na której znalazło się 15 nowych piosenek, w tym jeden archiwalny utwór Krzysztofa Klenczona. 

źródło: Czerwone Gitary/Youtube 

 - Trudne do przewidzenia było, że Czerwone Gitary będą tak długo na scenie muzycznej. Jurek Kossela, odpowiadając na pytanie, czy przewidział, że Czerwone Gitary będą tak długowieczne, zaznaczył, że nie podejrzewał, iż będziemy aż tak popularni - przyznaje artysta. 

Sukces Czerwonych Gitar  

Zdaniem Jerzego Skrzypczyka największym sukcesem zespołu jest sympatia ludzi oraz żywotność repertuaru. - Kolejne pokolenia śpiewają nasze piosenki i to jest niesamowite. W sylwestrową noc w Milenie było bardzo dużo młodych ludzi i wydawało się, że oni nie znają naszych przebojów, a widownia razem z nami śpiewała nasze największe przeboje. Tego pozazdrościć może każdy wykonawca - przyznaje. - To są niezapomniane momenty - słyszymy. 

źródło: Polskie Nagrania/Youtube 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Jerzy Skrzypczyk 

Data emisji: 4.01.2022 

Godzina emisji: 13.28

ans