"Andrzej Nowak od początku miał pomysł na TSA". Wspomina Marcin Kusy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 16:21
W wieku 62 lat zmarł założyciel, kompozytor i gitarzysta heavymetalowego zespołu TSA Andrzej Nowak. - Był niesamowicie ekscentrycznym człowiekiem. Początkowo nieufnym, ale kiedy już kogoś "kupił", to pojawiał się właściwie bezmiar przyjaźni - mówi Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Jak będziemy wspominać lidera TSA?
Zmarł muzyk Andrzej Nowak
Zmarł muzyk Andrzej NowakFoto: W. Kusiński/PR
  • "Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji" - poinformowano we wtorek 4 stycznia w mediach społecznościowych
  • Andrzej Nowak, założyciel zespołów TSA i Złe Psy, zmarł w wielu 62 lat
  • W jego dyskografii jest kilkadziesiąt płyt. Współpracował z wieloma znanymi artystami, był także Przyjacielem Jedynki

Andrzej Nowak urodził się w 1959 roku w Opolu. Był współzałożycielem, kompozytorem i gitarzystą zespołu TSA, powstałego w 1979 roku. Najbardziej znane utwory grupy to "51", "Trzy zapałki", "Heavy metal świat", "Kocica" i "Chodzą ludzie". O TSA mówiło się nawet, że to polskie AC/DC.

- TSA było pierwszym polskim zespołem z prawdziwego zdarzenia, pomyślanym jako zespół mocno heavymetalowy. Oczywiście takie inklinacje miał zespół Test i wcześniej zespół Stress, ale jeśli chodzi o wizerunek oraz całość, to TSA było pełnoprawnym pierwszym zespołem heavymetalowym - twierdzi Marcin Kusy.

Zdaniem Marcina Kusego, Andrzej Nowak od początku miał pomysł na TSA. - Początkowo ten zespół był instrumentalny. Marek Piekarczyk dołączył nieco później, natomiast oni byli zakochani w bluesie, ale też w tym cięższym brzmieniu. Nie dość, że znakomicie grali i wyglądali, to jeszcze robili na scenie nieprawdopodobne rzeczy - dodaje.

Złe Psy i znowu TSA

Andrzej Nowak współpracował też z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą. - Jak mówił: swoim muzycznym ojcem. To też były bardzo interesujące rzeczy w latach 80. - przybliża Marcin Kusy. Andrzej Nowak wziął udział także w legendarnej sesji nagraniowej "I Ching" z udziałem m.in. muzyków grup Perfect, TSA, Osjan, Porter Band, Breakout, Krzak i Maanam.

W 1999 roku założył zespół Złe Psy, który grał blues rocka i hard rocka, a od 2001 roku ponownie grał w zespole TSA. - Powrócili w XXI wieku całkiem udaną płytą "Proceder". Niewielu wierzyło, że po wielu latach uda się zebrać oryginalny skład TSA - opowiada Marcin Kusy.

Przyjaciel Jedynki

Andrzej Nowak był również Przyjacielem Jedynki. W 2018 roku przekazał na akcję charytatywną "Choinki Jedynki" gitarę Hagstrom Super Swede, na której grał podczas koncertów. - Jeśli mam pomóc komuś, kto jest w potrzebie, to zrobię to z całego serca i ze wszystkich sił - mówił wówczas Andrzej Nowak.

- Właściwie od podarunku Andrzeja zaczęła się nasza przygoda. Postanowiłem sobie, że w każdej licytacji kolejnych "Choinek Jedynki" znajdzie się jakiś instrument i rzeczywiście tak było. Później była gitara Darka Kozakiewicza, a w ubiegłym roku Krzysztofa Ścierańskiego. To wszystko zaczęło się jednak od Andrzeja - zauważa Marcin Kusy.

Dyrektor Jedynki wspomina, że Andrzej Nowak był niesamowicie ekscentrycznym człowiekiem. - Początkowo był nieufny, ale kiedy jednak już kogoś "kupił", to pojawiał się właściwie bezmiar przyjaźni. Chociaż też kiedyś zrobił mi karczemną awanturę tuż po wywiadzie, gdy powiedziałem, że nie do końca podoba mi się pewna piosenka. Andrzej nie potrafił tego jakoś przyjąć, jednak na koniec oczywiście uściskaliśmy się serdecznie - dodaje.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Złe Psy, "Wiara i Moc"

Żegnamy Andrzeja Nowaka

Program 1 Polskiego Radia pożegna Andrzeja Nowaka w najbliższy piątek tuż po godz. 20.00. W audycji "Tu jest muzyka" usłyszymy archiwalne fragmenty wywiadów z artystą, a także piosenki TSA, Martyny Jakubowicz i Tadeusza Nalepy, z którymi grał. Z kolei w sobotę po godz. 21.00 zapraszamy na koncert z "różowej" płyty "Live", czyli długogrającego debiutu fonograficznego TSA, zarejestrowanego w marcu 1982 roku w krakowskim Teatrze STU.

Posłuchaj
10:31 2022_01_05 13_20_09_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 We wtorek 5 stycznia w wieku 62 lat zmarł Andrzej Nowak (Muzyczna Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Paweł Sztompke

Gość: Marcin Kusy (dyrektor Programu 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 5.01.2022 

Godzina emisji: 13.20

DS

Czytaj także

"Zróżnicowanie tej przestrzeni było wyzwaniem". Pospieszalski nagrał album w fabryce

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:58
"Koncert w fabryce" to najnowsza płyta znanego saksofonisty Mateusza Pospieszalskiego. - Dla mnie to jest fantastyczne doświadczenie, że nadarzyła się okazja nagrania materiału z industrialnymi dźwiękami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Pospieszalski. Dlaczego postanowił przenieść się z łona natury do wnętrz browaru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Skrzypczyk: kolejne pokolenia śpiewają piosenki Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:12
- Były wzloty i upadki, ale nigdy nie było tragicznie. Nazwa Czerwone Gitary do dzisiaj wzbudza uśmiech na ustach osoby, z którą się rozmawia i to fantastyczne przeżycie - mówi Jerzy Skrzypczyk, podsumowując 57. rocznicę powstania zespołu. 
rozwiń zwiń