Dlaczego Poznakowski napisał "Gdzie się podziały tamte prywatki" podczas gry w brydża?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 17:29
- Powstały między szlemikiem w kiery, a szlemem w piki, kiedy grałem w brydża - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o początkach przeboju "Gdzie się podziały tamte prywatki" Ryszard Poznakowski, kompozytor i członek legendarnych Trubadurów oraz Czerwono-Czarnych. Artysta świętuje dziś swoje 76. urodziny i zapowiada, że ma jeszcze wiele planów na przyszłość. Jakich?
Ryszard Poznakowski jest twórcą wielu przebojów muzycznych
Ryszard Poznakowski jest twórcą wielu przebojów muzycznychFoto: Wojciech Kusiński/PR
  • Ryszard Poznakowski urodził się 11 stycznia 1946 roku w Grudziądzu
  • Należał do takich zespołów, jak Czerwono-Czarni, Wiatraki i Trubadurzy. Teraz jest liderem Poznakowski Band
  • Kompozytor zapewnia, że pracuje nad kolejnymi przebojami

Ryszard Poznakowski na polskiej scenie muzycznej jest już blisko 60 lat. Jak sam twierdzi, 76. urodziny nie są dla niego czasem refleksji.

- Raczej planów na przyszłość, ponieważ nie zamierzam się poddawać. Tam na górze zapisane jest, ile czasu będę, za przeproszeniem, jeszcze państwa bawił. Odnoszę wrażenie, że moje plany jeszcze państwa zaskoczą - twierdzi jubilat.

Receptura na szlagiery

Ryszard Poznakowski jest twórcą wielu przebojów. Piosenki napisał m.in. dla Krzysztofa Krawczyka, Czerwono-Czarnych, Alicji Majewskiej, Bogdany Zagórskiej, Renaty Danel, Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Cwynara, Andrzeja Zauchy, Katarzyny Sobczyk, Andrzeja Dąbrowskiego czy Edwarda Hulewicza.

- Strasznie się cieszę, że szereg utworów, które udało mi się napisać, przetrwało próbę czasu. Jak to robię? To teraz zdradzę państwu tę tajemnicę… Otóż, jak koncern Coca Cola opublikuje recepturę swojego flagowego napoju, to ja wtedy opublikuję recepturę, jak się piszę szlagiery - komentuje Ryszard Poznakowski.

Gość Jedynki napisał także przebój dla Wojciecha Gąssowskiego "Gdzie się podziały tamte prywatki". - "Prywatki" powstały między szlemikiem w kiery, a szlemem w piki, kiedy grałem w brydża. Jak każdy muzyk, mam małpią pamięć i pamiętam wszystko. Marek Gaszyński dał mi ten tekst, szybko nauczyłem się go na pamięć i grając z przyjaciółmi w brydża, nagle wpadłem na pomysł, jak te "Prywatki" mają wyglądać w strukturze muzycznej przyzwyczajeń lat 60. - zdradza.

Źródło: Polskie Nagrania/Wojciech Gąssowski, "Gdzie się podziały tamte prywatki"

Big-beatowiec na zawsze

Początkowo Ryszard Poznakowski miał być muzykiem klasycznym. Na jego losie zaciążył jednak rozwój big-beatu. - Zaczynałem od pierwszego fagotu w Operze i Filharmonii Bałtyckiej (…). Natomiast big-beat pociągnął mnie dlatego, że jak ktoś ma 20 lat, to potrzebuje zupełnie innych przygód niż przygody filharmoniczne. Aktualnie jestem też na etapie pisania książki: "Byłem big-beatowcem" - opowiada Ryszard Poznakowski.

- Nigdy nie byłem hipisem. Zawsze byłem, jestem i będę big-beatowcem. Interesował mnie akt tworzenia i kreacji, a nie akt burzenia czy negacji. Taki zostanę do końca - dodaje.

Ryszard Poznakowski zapowiada, że obecnie pracuje nad nowymi piosenkami. Niedługo możemy spodziewać się utworu "Do zobaczenia mały książę". Kompozytor nie zdradza, kto zaśpiewa tę piosenkę. Warto jednak zaznaczyć, że kiedyś ogromnym przebojem Czerwono-Czarnych był utwór "Mały książę". - Po prostu historia zatacza koła - słyszymy.

Posłuchaj
11:55 2022_01_11 14_22_41_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Dlaczego Poznakowski napisał "Gdzie się podziały tamte prywatki" podczas gry w brydża? (Muzyczna Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Ryszard Poznakowski (kompozytor i członek legendarnych Trubadurów oraz Czerwono-Czarnych)

Data emisji: 11.01.2022 

Godzina emisji: 14.22

DS

Czytaj także

Natalia Lesz zaśpiewała w filmie o Gierku. Przedpremiera utworu w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:21
Dzień przed oficjalną premierą aktorka i wokalistka Natalia Lesz zaprezentowała w "Muzycznej Jedynce" nowy utwór pt. "Gdybyśmy", który został stworzony specjalnie na potrzeby filmu "Gierek". Od piątku (7.01) piosenka jest dostępna we wszystkich serwisach streamingowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak pokochałam gangstera". Karwan: nie spodziewałam się, że mój tekst będzie tak pasował do tego filmu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 16:30
- Ta historia porusza. Głównie dlatego, że ona jest prawdziwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o filmie "Jak pokochałam gangstera" Ania Karwan. Artystka nagrała singiel "Ostatni raz", który promuje film inspirowany życiem ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii. Dlaczego piosenkarka pierwsze sceny zobaczyła dopiero podczas premiery?
rozwiń zwiń