"Chcieliśmy coś powiedzieć polskiej publiczności'. Łukasz Wiśniewski o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:15
- Ta płyta pozbawiona jest wielkich światowych spraw, a skupiona jest bardziej na tych drobnych, wewnętrznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Czekanie" Łukasz Wiśniewski. Wokalista Kraków Street Band zapowiada premierę najnowszego krążka, który będzie sporą rewolucją w twórczości zespołu.
Kraków Street Band pod koniec lutego wyda nową płytę
Kraków Street Band pod koniec lutego wyda nową płytęFoto: Ireneusz Sobieszczuk/PAP
  • Kraków Street Band to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza, folku, rocka, bluesa, country i jazzu
  • Premiera najnowszego albumu zaplanowana jest pod koniec lutego
  • Na płycie usłyszymy piosenki w języku polskim. Do tej pory zespół nagrywał po angielsku

Płyta "Czekanie" ukaże się już niebawem. - Oficjalna premiera będzie 25 lutego. Nie mogliśmy jej zaplanować nigdzie indziej niż w Krakowie w Klubie Studio. Po niej nasza płyta pojawi się na streamingach i w sieci. Natomiast cały luty będzie poświęcony trasie koncertowej - zdradza Łukasz Wiśniewski.

Nowa płyta stanowi ogromny przełom w twórczości zespołu. Cały album został napisany w języku polskim. - Pierwszą płytę faktycznie zaczynaliśmy od piosenek całkowicie po angielsku i w dodatku coverów. Jako Kraków Street Band skrzyknęliśmy się, żeby po prostu pograć sobie na ulicy. To było najprostsze i najszybsze, co mogliśmy zrobić i to bez żadnych większych ambicji. Później okazało się, że będziemy jednak współpracować ze sobą dłużej, zespół jest fajny i skorzystaliśmy z kompozycji i tekstów Tomka Kruka. To były autorskie piosenki na płycie "Going Away", nadal jednak po angielsku. Teraz naprawdę chcieliśmy coś powiedzieć naszej polskiej publiczności w ojczystym języku. Stąd ta płyta - mówi wokalista Kraków Street Band.

Posłuchaj
14:38 2022_01_13 13_19_39_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "Czekanie" to tytuł najnowszego albumu Kraków Street Band (Muzyczna Jedynka)

"Nie mam twórczych natchnień"

Większość tekstów na płycie "Czekanie" jest autorstwa Łukasza Wiśniewskiego. - Zawsze dużo czasu schodzi na napisanie tych tekstów. Pracuję bardzo powoli i nie mam takich twórczych natchnień, jak niektórzy, co piszą teksty piosenkowe na chusteczkach w restauracji. Ja piszę długo, ale może wtedy najlepiej mi się to śpiewa - opowiada.

Na krążku znajduje się m.in. utwór "Drobiazgi". - To była piosenka, która urodziła mi się najszybciej. Powstała w oparciu o zupełnie improwizowaną kołysankę, którą śpiewałem mojemu synkowi. Ona mówi o wszystkich ważnych relacjach. Nie jest to koniecznie relacja między rodzicem a dzieckiem czy między kochankami, tylko wydaje mi się, że każda ważna relacja w życiu jest na tyle istotna, że warto bardzo mocno się na niej skupić - wyjaśnia Łukasz Wiśniewski.

Rzewne piosenki

Łukasz Wiśniewski przyznaje, że nie lubi piosenek, które skupiają się na zewnętrznym świecie, a ich autorzy starają się czegoś nauczać słuchaczy.

- Zdecydowanie wolę twórczość skierowaną nie na zewnątrz, a do wewnątrz. Przypuszczalnie dlatego ta płyta jest pozbawiona jakichś wielkich światowych spraw, a jest bardziej skupiona na tych drobnych, wewnętrznych - zauważa Łukasz Wiśniewski.

Artysta dodaje, że inaczej pisze się muzykę do polskich utworów. - Jestem twórcą dosyć nostalgicznym. Bardzo lubię tematy rzewne i trochę tego typu teksty wychodzą spod mojego pióra. Stwierdziliśmy, że nie będziemy się tego bali. Oczywiście wiem, że ciążą na nas pewne oczekiwania i że mamy grać "Prywatkę pod nóżkę", ale myślę, że cały czas jest tam dużo takich nut. Jednak nie baliśmy się trochę tej naszej słowiańskiej, rzewnej natury i ta płyta jest wielobarwna - słyszymy.

Źródło: Kraków Street Band/"Kropla"

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Łukasz Wiśniewski (Kraków Street Band)

Data emisji: 13.01.2022 

Godzina emisji: 13.19

DS

Zobacz więcej na temat: Marcin Kusy MUZYKA płyta

Czytaj także

"Ballada do płakania w aucie". Piosenka o miłości

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 10:25
Duet Linia Nocna stworzył "Balladę do płakania w aucie" niemal rok temu. Jeszcze tego samego dnia zamieścił jej minutową wersję na TikToku z opisem "jeśli ten post pójdzie, to wydamy całość". - No i poszedł, za co Wam bardzo dziękujemy, a my tak jak obiecaliśmy, oddajemy Wam piosenkę - napisali członkowie duetu Linia Nocna na YouTubie, gdzie opublikowali wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muszę iść dalej, żeby pokazać się szerszej publiczności". Igor Walaszek o solowym projekcie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 16:20
Igor Walaszek to człowiek, który na chwilę zrobił sobie przerwę od sceny, ale nie od samego tworzenia muzyki. Obecnie spędza czas w studiu nagraniowym i pracuje nad solową płytą. Pierwsze efekty już znamy. Jak mówi Igo w Programie 1 Polskiego Radia, jest to utwór "Helena".
rozwiń zwiń