Album "Czułe struny". Natalia Kukulska: ten mój Chopin przyjmowany jest wspaniale

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 16:30
Utwory z płyty "Czułe struny" Natalii Kukulskiej, opracowane na podstawie dzieł Fryderyka Chopina, zabrzmiały w ubiegłą sobotę, 15 stycznia, podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. - Nagrałam ten koncert z publicznością wypełnioną po brzegi i pomyślałam sobie, jak ten odbiór z drugiej strony jest ważny - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Natalia Kukulska w koncercie z Cinema Boogie - Chopin University Big Band
Natalia Kukulska w koncercie z Cinema Boogie - Chopin University Big BandFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Album "Czułe struny" odniósł sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny, czego dowodem jest status Platynowej Płyty i nominacja do nagrody Fryderyk 2021 
  • W listopadzie 2021 r. ukazała się reedycja albumu, na której znajdują się anglojęzyczne wersje pięciu utworów
  • W styczniu do utworów Fryderyka Chopina Natalia Kukulska zaśpiewa na dwóch koncertach: w Krakowie i Wrocławiu

Prace nad albumem 

Orkiestra towarzyszyła Natalii Kukulskiej podczas koncertowej premiery online "Czułych strun" w październiku 2020 r. Wokalistka do prac nad płytą z utworami opracowanymi na podstawie dzieł Fryderyka Chopina zaprosiła pięcioro aranżerów: Adama Sztabę, Krzysztofa Herdzina, Nikolę Kołodziejczyka, Pawła Tomaszewskiego i Jana Smoczyńskiego.

Posłuchaj
13:03 2022_01_18 14_29_52_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Natalia Kukulska o albumie "Czułe struny" oraz o koncertowaniu (Muzyczna Jedynka)

 

Teksty utworów napisały, oprócz samej Kukulskiej, Kayah, Mela Koteluk, Gaba Kulka, Natalia Grosiak i Bovska. Natalia Kukulska w rozmowie z Marią Szabłowską wspomina, że na początku powstawania projektu była pełna obaw. - Nie wiedziałam, jak sobie poradzę z tym tematem. Zaprosiłam wspaniałych artystów, którzy dodali mi odwagi - przyznaje. - To odważny pomysł, ponieważ za twórczość Chopina brało się wielu artystów, ale takiego projektu symfonicznego i tego typu albumu do tej pory nie stworzono - dopowiada. 

źródło: Natalia Kukulska/Youtube 

"Wielka inspiracja i wyzwanie" 

- Ten mój Chopin na koncertach przyjmowany jest wspaniale - podkreśla Natalia Kukulska. - Dla mnie jest to święto, by mieć ze sobą tak olbrzymią orkiestrę symfoniczną, do tego wspaniałych muzyków jazzowych. To wielka inspiracja i wyzwanie - zdradza. 

Album odniósł sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny, czego dowodem jest status Platynowej Płyty czy nominacja do nagrody Fryderyk 2021. W listopadzie ubiegłego roku pojawiła się reedycja "Czułych strun", na której gościnie wystąpili: Kayah, Jakub Józef Orliński, Matt Dusk. - Nowością na płycie, poza duetami, są anglojęzyczne wersje pięciu utworów - dodaje Natalia Kukulska. 

Przed nami wyjątkowe koncerty 

W styczniu piosenkarka zaśpiewa do utworów Fryderyka Chopina również na dwóch koncertach w Krakowie i Wrocławiu. Zaprezentuje m.in. Etiudę E-dur czy Poloneza As-dur w towarzystwie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz wybitnych muzyków, którzy współtworzyli jej ostatni projekt muzyczny pt. "Czułe struny".

- Koncerty odbędą się jeszcze w styczniu i bardzo na nie czekam - mówi. - Na tych koncertach pojawi się aż pięciu dyrygentów, którzy tworzyli aranżacje, więc będzie nas na scenie więcej - zapowiada artystka. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Natalia Kukulska 

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Piosenki "Anna German". "W tym roku planujemy go z publicznością"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 16:01
Ostatnie dwie edycje festiwalu odbyły się wirtualnie. W tym roku ma być jednak inaczej. - Planujemy, żeby koncert odbył się we wrześniu w Teatrze Polskim w Warszawie już z udziałem wspaniałej publiczności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aldona Michalak, dyrektor festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcieliśmy coś powiedzieć polskiej publiczności'. Łukasz Wiśniewski o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:15
- Ta płyta pozbawiona jest wielkich światowych spraw, a skupiona jest bardziej na tych drobnych, wewnętrznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Czekanie" Łukasz Wiśniewski. Wokalista Kraków Street Band zapowiada premierę najnowszego krążka, który będzie sporą rewolucją w twórczości zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za szczęście, za zdrowie, za miłość". Sara Chmiel i Gromee wydali pierwszy wspólny utwór

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 16:50
Sara Chmiel i Gromee postanowili przygotować swoją zupełnie nową odsłonę "Za szczęście, za zdrowie, za miłość". W "Muzycznej Jedynce" opowiedzieli m.in. o tym, jak pracuje się w tandemie małżeńskim i dlaczego wybór ich pierwszego wspólnego utworu padł akurat na piosenkę zespołu Łzy. 
rozwiń zwiń