"Nie byłem w stanie wrócić". K.A.S.A. o dużym show biznesie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 17:21
- Chciałem zrobić sobie przerwę na dwa lub trzy lata, a wyszło tak, że to już jest ponad 20 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o swojej nieobecności w wielkim show biznesie Krzysztof Kasowski. K.A.S.A., znany od lat 90. jako macho i łamacz niewieścich serc, nagrał właśnie dość refleksyjny utwór "Na pół".
Krzysztof K.A.S.A. Kasowski od lat nie jest częścią wielkiego show biznesu
Krzysztof K.A.S.A. Kasowski od lat nie jest częścią wielkiego show biznesuFoto: TVP / Forum
  • Największym przebojem Krzysztofa Kasowskiego jest utwór "Maczo", który miał swoją premier w 2000 roku
  • Piosenkarz w niedługim czasie zakończył współpracę z dużymi wytwórniami muzycznymi
  • Od tamtego czasu nie udało mu się wrócić do wielkiego show biznesu

K.A.S.A. od wielu lat nie może liczyć na wsparcie dużych wytwórni muzycznych. Jak sam przyznaje, już nie żałuje tego, że od dłuższego czasu nie jest częścią wielkiego show biznesu.

- Może rzeczywiście mogłem się postarać, żeby nie tracić tego kontraktu zaraz po piosence "Maczo". Wtedy jednak chciałem zrobić sobie przerwę na dwa lub trzy lata, a wyszło tak, że to już jest ponad 20 lat. To jest trochę tak, jak z zaprzestaniem chodzenia do szkoły, co też przeżyłem. Chciałem zrobić sobie przerwę na semestr, a okazało się, że do tej pory jest to już prawie 30 lat - zdradza Krzysztof Kasowski.

Artysta zwraca uwagę, że mając kontakt z wytwórnią, trzeba brać udział w różnych dodatkowych działaniach. Udzielać wywiadów, chodzić na sesje zdjęciowe czy uczestniczyć w klipach. - Czasem nie ma się ochoty na współpracę z kimś, ale to firma płaci i wymaga. Ja się nasyciłem tą wolnością po piosence "Maczo" i pomyślałem, że może tego nie potrzebuję. Później okazało się, że te firmy jednak po coś są i na tym polega ten duży show biznes. Tak naprawdę nie byłem już w stanie wrócić. Nie miałem jakiejś propozycji, ale też determinacji. Stało się, jak się stało i jestem takim niezależnym wykonawcą gdzieś tam w tle - opowiada K.A.S.A.

Źródło: K.A.S.A. TV/"Na pół"

Prosta, zwykła piosenka

Krzysztof Kasowski nagrał właśnie utwór "Na pół". W tym przypadku zdecydował się na dość wyjątkową muzykę. - To jest taka zwykła piosenka, jaką kiedyś grywałem, kiedy jeszcze uczyłem się to robić. Bez żadnych wpływów, jakie złapałem później, czy to latino czy czasem przesadnego retro. Jest to uproszczenie rytmiczne i harmoniczne - wyjaśnia.

- Usłyszałem ten refren w wyobraźni, bo od niego zacząłem tworzenie tej piosenki i stwierdziłem, że trochę ostatnio poszukiwałem takiego brzmienia, jak akustyczna gitara basowa, bardzo oszczędne instrumenty, ewentualnie bardzo dyskretnie pianino i saksofon. Lubię taką prostotę i surowość, gdzie tekst jest bardziej na wierzchu - opisuje.

Źródło: K.A.S.A. TV/"Maczo"

Niedoszły klarnecista

Jak okazuje się, K.A.S.A. na teledysku sam obsługuje wszystkie te instrumenty, w tym również saksofon.

- Ze szkoły jestem niedoszłym klarnecistą. To jest tak, że klarnecista zagra na saksofonie, a saksofonista na klarnecie nie. Do tej pory wolę klarnet i trochę lepiej mi na nim idzie. Niemniej jednak na potrzebę pięciu dźwięków, które tam gram, to bez problemu jestem w stanie zagrać. To są moje szkolne instrumenty, oprócz gitary, bo jej akurat nie było w szkole. Przez chwilę za to byłem na głównym fortepianie, a na klarnecie przez kilka lat. Mówię tutaj o szkole średniej w Kielcach jeszcze w latach 80. - tłumaczy Krzysztof Kasowski.

- Później zarzuciłem te wszystkie instrumenty na dłuższy czas. Miałem trochę do czynienia z saksofonem, jak okazało się z zepsutym, czego nie wiedziałem. Kupiłem lepszy saksofon i kilka lat temu wróciłem do grania - dodaje.

Czytaj także:

Posłuchaj
16:00 2022_01_21 14_21_27_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Największym przebojem Krzysztofa Kasowskiego jest utwór "Maczo", który miał swoją premier w 2000 roku (Muzyczna Jedynka)

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Krzysztof K.A.S.A Kasowski (piosenkarz, kompozytor, muzyk)

Data emisji: 21.01.2022 r. 

Godzina emisji: 14.21

DS

Czytaj także

"Za szczęście, za zdrowie, za miłość". Sara Chmiel i Gromee wydali pierwszy wspólny utwór

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 16:50
Sara Chmiel i Gromee postanowili przygotować swoją zupełnie nową odsłonę "Za szczęście, za zdrowie, za miłość". W "Muzycznej Jedynce" opowiedzieli m.in. o tym, jak pracuje się w tandemie małżeńskim i dlaczego wybór ich pierwszego wspólnego utworu padł akurat na piosenkę zespołu Łzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimowe piosenki" Asi Nawojskiej. "Trochę ciepła na długie i chłodne wieczory"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 16:30
Cykl zimowych piosenek, które stworzyła Asia Nawojska, to nic innego jak "trochę ciepła w chłodne dni i długie wieczory, trochę mówienia do siebie do ucha i przytulenia się na tę zimę". - Potrzeba nam, żeby w dzisiejszych czasach się uśmiechnąć. W zimie zapominamy o tym, żeby pomyśleć o sobie i mocno się przytulić. Mam nadzieję, że udaje mi się to przemycić w moich piosenkach - mówi na antenie Programu 1 Asia Nawojska. 
rozwiń zwiń