"Młode pokolenia nas wypierają". Krzysztof Logan Tomaszewski o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 15:53
Krzysztof Logan Tomaszewski, autor wielu niezapomnianych przebojów, takich jak m.in. "Już nie ma dzikich plaż", "Ekstaza" i "Zapach kobiety", skończył 77 lat. - Ja jeszcze mówię do kostuchy: "Zrobię ci na złość, jeszcze pociągnę i jeszcze napiszę jedną balladę" - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Logan Tomaszewski. Czy w obecnych czasach czuje się muzycznym dinozaurem?
Krzysztof Logan Tomaszewski
Krzysztof Logan TomaszewskiFoto: Wocjiech Kusiński/PR
  • Krzysztof Logan Tomaszewski to tekściarz, pisarz, reporter, autor scenariuszy filmowych i programów telewizyjnych
  • Jego utwory zaśpiewały m.in. Lidia Stanisławska i Natalia Lubrano
  • Zapowiada, że ma jeszcze plany artystyczne

Niedawno, bo 18 stycznia, Krzysztof Logan Tomaszewski skończył 77 lat. Jego ojcem był znany dziennikarz i komentator sportowy Bohdan Tomaszewski. - 27 lutego będzie rocznica jego odejścia. To będzie już siedem lat. Ojciec był gigantem i drugiego takiego nie będzie - mówi gość Jedynki.

Rozmowa z kostuchą

Krzysztof Logan Tomaszewski jest autorem utworu "Została nam melodia tej miłości", który zaśpiewała Lidia Stanisławska. Gość Programu 1 nazywa ją fenomenalną.

- Ja ciągle się zachwycam. Dla mnie w pewnym sensie to jest taka druga Ewa Demarczyk. Repertuar literacki, poezja śpiewana, dykcja, gest sceniczny i niedoceniona w Polsce. Młode pokolenia wypierają nas starych pierników i dinozaury. Powolutku musimy pogodzić się z tym, że niebawem udamy się na cmentarz. Ja jeszcze mówię do kostuchy: "Zrobię ci na złość, jeszcze pociągnę i jeszcze napiszę jedną balladę", a może dokończę drugie wydanie "Kina samotnych psów" czy zawitam do Kazimierza do mojej drogiej przyjaciółki Ani Dziwiszowej - wspomina Krzysztof Logan Tomaszewski.

Źródło: TheGrazyna07/"Została nam melodia tej miłości", Lidia Stanisławska

Recital w ogrodzie

Ważnym utworem dla Krzysztofa Logana Tomaszewskiego jest również "Zaginiona piosenka Leonarda Cohena" w wykonaniu artystki nowego pokolenia Natalii Lubrano.

- Nowe pokolenie, ale nie to najmłodsze, tylko właśnie to środkowe. Natalia ma wielki talent, a do tego gest, uśmiech, kobiecość, muzykalność, dykcję i repertuar - twierdzi.

Tekściarz pamięta, że kiedyś przyjechała do jego ogrodu z Maciejem Czemplikiem, Eddym, Romanem Chraniukiem, Krzesimirem Dębskim i Markiem Stefankiewiczem. - Wykonała wtedy recital dla 100 osób. "Zaginiona piosenka Leonarda Cohena" to ballada poświęcona Cohenowi. To jest mój mistrz - dodaje.

- Jak znaleźć swój styl? Czy każdy rodzi się poetą? Przecież drugiego Chopina nie będzie, ani drugiego Schumanna, Brahmsa czy Jonasza Kofty. Jak wyrzeźbić ten styl? Jak sięgnąć do swojej duszy? Do jej wnętrza? Co zrobić, gdy ktoś nie posiada duszy? To są pytania, które sobie zadaję - słyszymy.

Źródło: TheGrazyna07/"Zaginiona piosenka Cohena", Natalia Lubrano

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Paweł Sztompke

Gość: Krzysztof Logan Tomaszewski (tekściarz, pisarz, reporter, autor scenariuszy filmowych i programów telewizyjnych)

Data emisji: 26.01.2022 

Godzina emisji: 14.27

DS

Czytaj także

Nowy singiel Lanberry. "Trochę poeksperymentowałam z barwą"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 15:58
- Chciałam pokazać trochę inne barwy. Uważam, że fajnie jest, jeśli artysta eksperymentuje i się rozwija - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszym singlu Lanberry. Czy fani piosenkarki znajdą w "Nocnym Expressie" jej nowy pierwiastek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie byłem w stanie wrócić". K.A.S.A. o dużym show biznesie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 17:21
- Chciałem zrobić sobie przerwę na dwa lub trzy lata, a wyszło tak, że to już jest ponad 20 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o swojej nieobecności w wielkim show biznesie Krzysztof Kasowski. K.A.S.A., znany od lat 90. jako macho i łamacz niewieścich serc, nagrał właśnie dość refleksyjny utwór "Na pół".
rozwiń zwiń