Ewa Farna powraca z nową płytą. "Wypieściłam ją od początku do końca"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 15:00
Siedem lat po premierze albumu "Inna", Ewa Farna powraca z nowym projektem. Dziś oficjalnie zaprezentowano płytę "Umami". Artystka do współpracy zaprosiła wielu gości, m.in. Margaret.
Ewa Farna
Ewa FarnaFoto: PAP/Rafał Guz
  • Ewa Farna po siedmiu latach powraca z nowym albumem
  • To połączenie różnych wrażliwości, na płycie usłyszymy również Margaret czy Sarsę

"Umami" to album wyjątkowy z wielu powodów. Intrygujący i wieloznaczny jest już sam tytuł: nawiązuje m.in. do piątego, zdefiniowanego przez naukowców smaku. Tuż przed premierą artystka podzieliła się teledyskiem do czwartego singla pt. "Na skróty". "Umami" to również pierwszy projekt zrealizowany w nowym wydawnictwie. Od ostatniej płyty Ewy Farny minęło siedem lat. Choć nie oznacza to, że w tym czasie w jej życiu - również artystycznym - nic się nie działo.

"Umami". Ewa Farna na swoim

Ewa Farna kilka lat temu zakończyła współpracę z wydawnictwem, w którym debiutowała. Założyła własną wytwórnię i przez ostatnie lata, które upłynęły od ukazania się płyty "Inna" własnym sumptem wydawała single nowego albumu. - Teraz połączyłam się z nową wytwórnią, natomiast już na innych zasadach. Jest to już płyta bardzo moja pod każdym względem. To krok, którego może nie widać publicznie, ale dla mnie jest to ogromny krok w przód - przyznaje gość "Muzycznej Jedynki".

Pytana o to, czy planuje w przyszłości w swojej wytwórni promować innych artystów, przyznaje, że nie jest to wykluczone. Jednocześnie dodaje, że już istniejące wydawnictwa prezentują dobry poziom, a jej inicjatywa wynikała jedynie z chęci usamodzielnienia się. - Jestem osobą, która ciągle potrzebuje mieć nad czymś kontrolę. To taki mój minus, ale czasami skutkuje to tym, że rozwijam się też w innym kierunku - wyjaśnia na antenie Polskiego Radia Ewa Farna.

"Umami". Wśród gwiazd

Nowa płyta to efekt współpracy z gośćmi z całej Europy. Zaangażowano producentów, inżynierów dźwięku, kompozytorów czy tekściarzy. Z rodzimych artystów możemy usłyszeć m.in. Margaret, Mery Spolsky, Mikołaja Trybulca, Sarsę czy Magdę Wójcik. Ewa Farna przyznaje, że płyta ta została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach i stanowi spełnione marzenie. - Bardzo podoba mi się jak dziewczyny potrafią operować słowem. Cieszę się, że coś co bywa postrzegane jako konkurencja, my pokazujemy inaczej. Że się wspieramy i sobie pomagamy - podkreśla wokalistka.


Posłuchaj
13:36 2022_01_28 13_37_41_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 Gościem "Muzycznej Jedynki" była Ewa Farna (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

Ewa Farna urodziła się 12 sierpnia 1993 roku w Trzyńcu. Jest polsko-czeską piosenkarką, autorką tekstów. Z muzyką jest związana od dziecka, brała udział w przeglądach i konkursach. Mając 11 lat wygrała konkurs piosenki na czeskich Morawach, wkrótce tryumfowała w Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Brała udział w "Szansie na sukces". W wieku 13 lat zadebiutowała na rynku czeskim pierwszym studyjnym albumem. Dotąd wydała pięć płyt w języku czeskim i sześć w języku polskim (m.in. "Cicho", "Inna" i "Umami").

YouTube/EWA FARNA

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Zbigniew Zegler

Gość: Ewa Farna (wokalistka)

Data emisji: 28.01.2022 

Godzina emisji: 13.41

mg

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Ewa Farna płyta

Czytaj także

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 17:45
- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
rozwiń zwiń