W kwietniu solowy album Wojciecha Cugowskiego. "To było spore wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 15:20
Najpierw był singiel "Nie czekaj na znak", później współpraca z zespołem Kruk. Teraz Wojciech Cugowski skupia się na nowym albumie, który będzie pierwszym solowym przedsięwzięciem w jego bogatej karierze. Premiera już w kwietniu.
Muzyk Wojciech Cugowski podczas koncertu Spotkajmy się z radością  mimo wszystko w ramach Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Centrum Kongresowym ICE Kraków
Muzyk Wojciech Cugowski podczas koncertu "Spotkajmy się z radością – mimo wszystko" w ramach Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Centrum Kongresowym ICE KrakówFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Wojciech Cugowski to znakomity gitarzysta, wokalista i kompozytor, znany z zespołu Bracia czy projektu Cugowscy. Najnowszym przedsięwzięciem artysty jest debiutancka solowa płyta, nad którą prace trwały ponad dwa lata. - Mieliśmy niezbyt sprzyjający czas przez ostatnie dwa lata i myślę, że ten rok będzie "odwilżą" od tych wszystkich złych rzeczy, choć one nadal się dzieją - mówi gość "Muzycznej Jedynki".

W piątek singiel, w kwietniu płyta

Singiel "Nie czekaj na znak", promujący nowy album Wojciecha Cugowskiego, ujrzał światło dzienne w listopadzie 2020 roku. Później nastąpiła przerwa. Kolejny etap prac przypadł na wiosnę ubiegłego roku, gdy artyści weszli do studia. - Zaczęliśmy od sekcji rytmicznych, później gitary, wokale. Poszło to wszystko dość sprawnie, ale dzisiaj już mamy rok 2022 - zwraca uwagę gość audycji i dodaje, że płyta jest teraz gotowa. Ukaże się 8 kwietnia, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Wcześniej, w piątek 25 marca, opublikowany zostanie singiel pt. "Znowu będziemy się śmiać". Tekst napisała Karolina Kozak. I choć powstawał w ubiegłym roku, na bazie przeżyć związanych m.in. z pandemią, to jego wydźwięk zdaje się uniwersalny. - Ten tekst ma za zadanie podnosić na duchu, w każdej sytuacji. I mam nadzieję, że dokładnie tak będzie - mówi Wojciech Cugowski. Za warstwę muzyczną płyty odpowiada również Marcin Limek.

Projekt złożony z wyzwań

Gość "Muzycznej Jedynki" podkreśla, że współpraca z kompozytorem układała się świetnie. Jako artysta niezwiązany na co dzień z zespołem stanowił "ucho zewnętrzne". - Bardzo dużo podpowiedział, miał ogromny wpływ - wyznaje Cugowski. Na płycie usłyszymy wiele dźwięków gitarowych i wokali. - Ta płyta była dla mnie sporym wyzwaniem, bo nigdy nie śpiewałem polskiego materiału od A do Z samodzielnie - podkreśla. Gościem specjalnym jest żona Wojciecha Cugowskiego - Krystyna, a chórki śpiewane są również przez Mariusza Najmena i Bartka Pawlusa.


Posłuchaj
20:58 2022_03_24 13_17_39_Muzyczna-jedynka.mp3 Wojciech Cugowski opowiada o debiutanckiej, solowej płycie (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

 

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Wojciech Cugowski (gitarzysta, wokalista i kompozytor)

Data emisji: 24.03.2022

Godzina emisji: 13.17

mg

Czytaj także

"Legato". Krzysztof Dys lirycznie i ludycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 10:45
- Kompozycje, które piszę, nie są zamknięte w jednym gatunku czy kanonie muzycznym. Na pewno dominuje typowe europejskie podejście do dźwięku, ale są też improwizacje - historie, które mają w sobie szczyptę nieprzewidywalności - gościem jazzowego "Poranka Dwójki" był jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia Krzysztof Dys, z którym rozmawialiśmy o najnowszej autorskiej płycie pt. "Legato". 
rozwiń zwiń