Andrzej Dąbrowski & All Stars "Live". Najwięksi polscy jazzmani i światowe standardy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 14:56
- To zapis koncertu sprzed trzech lat. Dużo czasu zabrała procedura, żeby wydać płytę, ale wytwórnia For Tune pokonała te trudności i pięknie to wydała. Jest to jazzowa płyta na żywo, zagrana przez fantastycznych muzyków, absolutnie światowy poziom - mówił w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Dąbrowski o płycie "Live", którą nagrał z największymi wirtuozami polskiej sceny jazzowej.
Andrzej Dąbrowski
Andrzej DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Płyta Andrzej Dąbrowski & All Stars "Live" objęta jest patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
  • Jako bonus track na płycie znalazł się utwór "Bądź wierny sobie" nagrany w Polskim Radiu.

Album ukazał się 13 kwietnia br., w dniu 84. urodzin Andrzeja Dąbrowskiego. Jest to zapis koncertu, który odbył się w Amfiteatrze Bemowo 2 czerwca 2018 roku. Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem koncertu był Miron Zajfert, organizatorem Bemowskie Centrum Kultury. Andrzejowi Dąbrowskiemu towarzyszyli wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej: Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka, flugelhorn), Andrzej Jagodziński (fortepian), Michał Tomaszczyk (puzon), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja).

W repertuarze znalazły się standardy jazzowe - m.in. "Walkin’", "I Wish You Love", "Cute", "My Romance" i "Fly Me to the Moon". - Zachęcam do posłuchania tej płyty. Są tam świetne standardy jazzowe - przekonywał Andrzej Dąbrowski.

Jak Frank Sinatra

Jako bonus track na płycie znalazł się również jeden z evergreenów – "My Way", tym razem po polsku. Tekst do muzyki Claude'a François i Jacquesa Revaux, zatytułowany "Bądź wierny sobie", napisał Antoni Libera. Andrzejowi Dąbrowskiemu towarzyszy w tym utworze znakomity kwintet Piotra Barona w składzie: Piotr Baron (saksofon tenorowy), Robert Majewski (flugelhorn), Łukasz Żyta (perkusja), Maciej Adamczak (kontrabas), Michał Tokaj (fortepian) oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego.

- Zachwycił mnie tekst Antoniego Libery i zdecydowałem się na to nagranie. Dla wokalisty, który myśli, ten tekst daje duże szanse na właściwą interpretację. To bardzo ważne - tłumaczył Andrzej Dąbrowski.


Posłuchaj
16:31 dąbrowski 26.04.2022.mp3 Andrzej Dąbrowski o swojej najnowszej płycie pt. "Live" (Muzyczna Jedynka) 

***

Andrzej Dąbrowski - człowiek wielu pasji i talentów. Fotografik, dziennikarz, kierowca rajdowy, a przede wszystkim wybitny wokalista i doskonały perkusista, który grając w zespołach Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Trzaskowskiego czy Jana Ptaszyna Wróblewskiego współtworzył historię polskiego jazzu. Zadebiutował w 1958 roku jako perkusista w trio Kurylewicza i przez 55 lat grał z najwybitniejszymi, m.in.: Krzysztofem Komedą, Zbigniewem Namysłowskim, Romanem "Guciem" Dylągiem, Jerzym Milianem, Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem. Towarzyszył na scenie i w studiach nagrań także gwiazdom światowego jazzu jak Stan Getz, Art Farmer, Don Ellis, "Lucky" Thompson, Jon Hendricks, Johnny Griffin, Bud Powell czy Bernt Rosengren.

Przygodę ze śpiewaniem zaczął w połowie lat 60. - za namową przyjaciół, a szczególnie dziennikarza radiowego Andrzeja Jaroszewskiego. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Piosenka "Zielono mi" Ptaszyna Wróblewskiego i Agnieszki Osieckiej w interpretacji Dąbrowskiego wygrała "w cuglach" Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku, stając się z dnia na dzień wielkim szlagierem. Tak rozpoczęła się nowa droga w muzycznej karierze Andrzeja Dąbrowskiego - droga wokalisty. Niezliczona ilość koncertów i wiele nagranych piosenek, które stały się nuconymi przez całą Polskę przebojami. Artysta współpracował z Filharmonią Krakowską, Orkiestrą Polskiego Radia, a także z zespołem kameralnym Musica Antiqua et Nova. Wielokrotnie brał udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree '58 (pod nazwą Jazz ’58) w Warszawie, Festiwalu Jazzowym w Sopocie, Bielskiej Zadymce Jazzowej oraz kultowym Jazz Campingu Kalatówki. Koncertował w wielu krajach Europy, w USA, a nawet Indiach, gdzie występował z kwartetem Ptaszyna Wróblewskiego. Nagrywał dla Polskiego Radia i Polskich Nagrań, a także dla radia w Hamburgu.

W jego bogatej dyskografii projektów sesyjnych i solowych znajdziemy prawdziwe perełki takie jak: Somnambulists (1959), Stan Getz w Polsce  (1960), The Wreckers (1960), Don Ellis: Jazz Jamboree '62 (1962), Andrzej Kurylewicz Quintet. Go Right (1963), Urbaniak’s Orchestra (1968), A Time For Love (1995), Szeptem (2006).  W 1970–1971 w europejskiej ankiecie magazynu Jazz Forum Andrzej Dąbrowski zajął dwukrotnie drugie miejsce pomiędzy takimi sławami jak Georgie Fame i Jon Hendricks. Jest niekwestionowanym mistrzem improwizacji "scatem" i "gry" na puzonie, którego barwę imituje głosem.

[źródło: materiały prasowe do płyty "Live"]

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Andrzej Dąbrowski (wokalista, perkusista)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 13.21

pg

Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: "Mój los" to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 16:27
- Nie rezygnuje z jazzu, ale jest to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim - zapowiedział Andrzej Dąbrowski. Piosenkarz, perkusista, kompozytor mówił w "Muzycznej Jedynce" o nowo powstałym utworze "Mój los", nagranym we współpracy z Jackiem Cyganem oraz Krzysztofem Herdzinem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meandry "Mojej drogi" i Andrzej Dąbrowski "wierny sobie"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 23:00
Piosenka, która stała się znanym na całym świecie evergeenem, powstała we Francji w 1967 roku. Zatytułowana "Comme d'habitude" ("Jak zwykle"), nie zrobiła wielkiej kariery, choć śpiewał ją wówczas topowy francuski wykonawca lekkiej muzyki – Claude François. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dąbrowski. Życie zapisane w kalendarzu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 11:50
- Mama miała do Andrzeja pretensje, że się zajmuje tyloma sprawami, że ma tyle pasji - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Matynia-Dąbrowska, która spisała i uzupełniła komentarzem opowieści męża w biografii "Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok".
rozwiń zwiń