Mistrz Mowy Polskiej 2022. Już 6 czerwca poznamy kandydatów do tytułu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:48
Już 6 czerwca poznamy na Zamku Królewskim w Warszawie nazwiska tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. - Ostatnie miesiące pokazały nam, jak ważne jest, żeby czuć się związanym ze swoją ojczyzną i być prawdziwym patriotą. To budujemy głównie przez język - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, organizator i juror konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
Piotr Kossakowski, organizator i juror konkursu Mistrz Mowy Polskiej
Piotr Kossakowski, organizator i juror konkursu Mistrz Mowy PolskiejFoto: Polskie Radio
  • W ubiegłym roku tytuł Mistrza Mowy Polskiej zdobyła Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia.
  • Tegorocznych kandydatów poznamy 6 czerwca. Wtedy na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste ogłoszenie nazwisk nominatów.
  • Ogłoszone zostaną również nazwy placówek życia publicznego, które będą nominowane do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

- 6 czerwca, w samo południe, poznamy nazwiska tegorocznych nominatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej i placówki życia publicznego, mające niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny, nominowane do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej - informuje Piotr Kossakowski.

W pierwszym przypadku o nominacjach zdecydują członkowie Rady Programu, natomiast w drugim - Akademia Mistrzów Mowy Polskiej.

- Później można będzie głosować zarówno na Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, jak i na Kuźnię Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi. Jeden tytuł Mistrza przyznawany będzie w plebiscycie ogólnopolskim w głosowaniu Vox Populi i jeden tytuł Kuźni, z grona nominowanych placówek, przez szeroko pojętą publiczność w głosowaniu Vox Populi - wyjaśnia Piotr Kossakowski.

Nie tylko dziennikarze i aktorzy

Czy nominacje otrzymują osoby, które posługują się zawodowo słowem, czy także reprezentujące inne dziedziny? - Rada Programu roztacza ramiona bardzo szeroko. Oczywiście wśród kandydatów jest bardzo dużo aktorów i dziennikarzy, czyli profesjonalistów, ale wśród profesjonalistów są także chociażby prawnicy, którzy również powinni posługiwać się piękną polską mową - mówi Piotr Kossakowski.

- Laureaci z ubiegłych lat pokazują, że nie tylko profesjonaliści zasługują na taki tytuł. W 2019 roku Mistrzem Mowy Polskiej została pani Marta Szewczyk, przewodniczka malborskiego zamku. Kilka lat wcześniej był nim pan Walery Tankiewicz, który ówcześnie był wiceprezesem Portu Gdynia, czyli człowiekiem, który, można powiedzieć, ma daleko do "profesjonalnego wykorzystania" polskiej mowy - dodaje.

Źródło: Mistrz Mowy Polskiej/YouTube

Patriotyzm i język polski

Piotr Kossakowski zwraca uwagę, że "ostatnie miesiące i to, co dzieje się na Ukrainie, pokazały nam, jak ważne jest, żeby czuć się związanym ze swoją ojczyzną i być prawdziwym patriotą".

- To budujemy głównie przez język. Jeśli nie będziemy szanować naszej mowy, jeśli będziemy ją zachwaszczać, jeśli będziemy używać takich slangów na co dzień, to za chwilę w ogóle nie będziemy w stanie się dogadać - twierdzi gość Jedynki.

Posłuchaj
08:08 2022_05_18 14_31_23_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Mistrz Mowy Polskiej 2022. Już 6 czerwca poznamy kandydatów do tytułu (Muzyczna Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Piotr Kossakowski (organizator i juror konkursu Mistrz Mowy Polskiej)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 14.31

DS

Czytaj także

Beata Kozidrak – "Jak dla mnie", czyli powrót do lat osiemdziesiątych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 15:55
Najnowsza piosenka Beaty Kozidrak znajdzie się na kolejnym krążku wokalistki. – Płyta ukaże się późną jesienią. Kończę już nagrania i mam wielką przyjemność zaprezentować nowy singiel, w którym powracam do lat 80. – mówi wokalistka.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Breakout w nowych aranżacjach. Przybysz: z szacunkiem dla starego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 17:12
Zespół Rita Pax oddał hołd legendarnej grupie Tadeusza Nalepy. W maju ukazał się album "Piękno. Tribute to Breakout". - Być może istnieje na tej płycie taka harmonia pomiędzy tym, co wprowadziliśmy zupełnie nowego, a tym, co było jakby nie do ruszenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Przybysz. W jaki sposób udało się to pogodzić?
rozwiń zwiń