"Nieznany świt". Krzysztof "Dżawor" Jaworski: czekaliśmy na ten moment

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:00
- To był proces dojrzewania emocjonalnego i dźwiękowego, żeby z pietyzmem zaprezentować to, co nam w sercach gra - mówił w "Muzycznej Jedynce" Krzysztof "Dżawor" Jaworski, lider zespołu Harlem przed piątkową (20.05) premierą płyty "Nieznany świt". 
Krzysztof Jaworski
Krzysztof JaworskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Płyta "Nieznany świt" zespołu Harlem ukaże się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia
  • To pierwszy krążek formacji od dziewięciu lat
  • Zespół Krzysztofa "Dżawora" Jaworskiego przygotował dziewięć nowych utworów, do których  bonusowo dołączono trzy znane wcześniej single ("Niebieski listopad", "Tylko popiół, tylko dym" i "Mazurski wiatr") oraz okazjonalny "Polski blues" nagrany na 15. rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy

"Nieznany świt" to pierwsza płyta w dyskografii zespołu Harlem po dziewięcioletniej przerwie.

- To szmat czasu. Po drodze jednak komunikowaliśmy się ze słuchaczami za pomocą singli. Natomiast faktycznie dojrzewanie materiału i nasze filtrowanie rzeczywistości musiało widocznie potrwać dłużej. Tak to bywa. Dzisiaj nie żałuję, ponieważ wiem, że proponujemy Wam z serca napisany, bardzo dojrzały materiał, który myślę, że "jeńców nie bierze". To jest taka sytuacja, w której nasza cała piątka dała z siebie wszystko to, co na dzisiaj w nas jest - podkreślał Krzysztof "Dżawor" Jaworski.

Teksty o dużym ciężarze gatunkowym

Płytę "Nieznany świt" zapowiada cyfrowy dyptyk: "Jestem tu" i "Crazy Town". Teksty obu z nich - tak jak w przypadku większości nowych utworów - napisał lider formacji. W obu słychać krzyk ich autora, krzyk o zauważenie bezsilnej jednostki zagubionej we współczesnym świecie.

- Taki miałem czas, moment w życiu. Ani jedna literka, ani jedna nuta nie jest tutaj wymyślona. Ona jest przeżyta i zaproponowana. Pięknie zagrana przez moich kolegów i pięknie zrealizowana przez Marcina Gajko - stwierdził gość Jedynki.

Teksty przejmująco wyśpiewał wokalista grupy - Marek Jakub Weigel, który debiutuje na nowej płycie również jako autor słów. Na "Nieznany świt" trafiły także teksty takich znakomitości jak Bogdan Loebl i Marek Dutkiewicz.

Posłuchaj
14:40 harlem.mp3 Krzysztof "Dżawor" Jaworski o płycie "Nieznany świt" zespołu Harlem (Muzyczna Jedynka) 

Czytaj też: 

Dwa single ze wspólnym mianownikiem

29 kwietnia 2022 roku ukazał się w przestrzeni cyfrowej utwór "Jestem tu", skomponowany przez Krzysztofa "Dżawora" Jaworskiego. To historia inspirowana wydarzeniami trudnego okresu w życiu autora przed kilku laty. Emocjonalnie napisany kawałek o ludziach często w depresji, nierzadko młodych, pogubionych, zmarginalizowanych, których świat nie chce słyszeć. Otoczeni murem obojętności, szukają pomocnej dłoni, by ten mur przekroczyć.

[Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Harlem "Crazy Town"]

Niedługo później, 10 maja, pojawiło się "Crazy Town", do którego muzykę stworzył cały zespół Harlem. Miasto jest przenośnią. To nasza rodzina, nasze społeczeństwo, system, w którym żyjemy. Labirynt, w którym błąkamy się z nadzieją na lepsze jutro. Dla każdego ta nadzieja jest czym innym, ale wszyscy usiłujemy przejść przez magiczny horyzont, za którym poprowadzi nas prawdziwe światło.

[Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Harlem "Crazy Town"]

Grupa kreatywnych, młodych twórców filmowych z Gdańska, których "Dżawor" zaprosił do współpracy: Milena Szabat, Maciej Rybicki i Jakub Poterała, znalazła filmowy wspólny mianownik, by opowiedzieć treści poruszone przez lidera grupy Harlem w tych dwóch utworach. Ostatni kadr teledysku do "Jestem tu" to pierwszy kadr teledysku do "Crazy Town". W obu, choć w innych przestrzeniach, temu samemu bohaterowi towarzyszą te same postaci.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Krzysztof "Dżawor" Jaworski (lider zespołu Harlem)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 13.22

pg


Czytaj także

Piosenka z podwójnym sensem od Sound’n’Grace

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 16:53
- U mojej 3-letniej siostrzenicy wykryto neuroblastomę czwartego stopnia. To bardzo poważna choroba. Zespół uczestniczy w moim życiu dość bezpośrednio, więc ta sytuacja też ich dotknęła - mówi Kamil Mokrzycki z Sound’n’Grace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie było ciebie tyle lat". Giżowska zdradza, jak powstał jej największy hit

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 16:00
- Czasami tak bywa, że jedna piosenka powoduje totalną rewolucję w życiu artysty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o swoim największym przeboju Krystyna Giżowska. Jak powstał jej hitowy utwór "Nie było ciebie tyle lat"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

CLEO o albumie "VinyLOVA": chcę dać ludziom coś, co ma dobrą energię

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 15:51
20 maja ukaże się czwarta płyta CLEO, zatytułowana "VinyLOVA". W Programie 1 Polskiego Radia wokalistka zaprezentowała singiel "Mniej znaczy więcej" zapowiadający to wydawnictwo.
rozwiń zwiń