X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powrót Jerzego Rybińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 13:00
Jeden z najważniejszych kompozytorów i piosenkarzy lat 70. nagrywa właśnie nową płytę. A Adam Halber przypomina w Jedynce historię jego wielkiego przeboju "Już zapominam cię jak sen".
Audio

Nazwisko Rybiński oraz lata 70. w polskiej piosence to niemal synonimy. Któż nie pamięta takich przebojów, jak: "Czas relaksu", "Od jutra już" czy "Nie liczę godzin i lat". Sęk w tym, że w pamięć wbiła nam się przede wszystkim postać Andrzeja Rybińskiego. Tymczasem autorem wielu przebojów formacji Andrzej i Eliza był jego brat Jerzy - wedle słów Adama Halbera, "równie wąsaty, ale bardziej sentymentalny".

Starszy z braci Rybińskich rozpoczynał karierę jako basista słynnego zespołu No To Co. W 1974 roku dołączył jednak do "rodzinnej" - współtworzonej przez młodszego brata i jego żonę - formacji Andrzej i Eliza. Szybko ujawnił też swój talent kompozytorski jako autor takich przebojów, jak "Mój powrót" albo "Od jutra już".

"Już zapominam cię jak sen" także powstało z myślą o Andrzeju i Elizie. A dokładniej jako element cyklu piosenek "Przeciętna historia nieprzeciętnej miłość" z albumu "Od jutra już", dokumentującego rozpad związku młodszego Rybińskiego i Elizy Grochowieckiej, nazywanego w środowisku "płytą rozwodową".

Problem w tym, że nowa melodia nie przypadła do gustu ani Andrzejowi, ani samemu Jerzemu. Jedynym jej fanem był... biofizyk molekularny Andrzej Rabczenko (ówczesny współlokator starszego z Rybińskich). Sentymentalny tekst "Już zapominam cię jak sen", autorstwa Bogdana Olewicza, był wielokrotnie zmieniany. Po raz ostatni - już w tracie sesji nagraniowych. Andrzej zadzwonił wtedy i zasugerował optymistyczne zakończenie "Nagle znikąd powracasz Ty". Partię wokalną nagrał ostatecznie - na sugestię reżysera dźwięku Władysława Gawrońskiego - Jerzy Rybiński.

Do pary dołączył piosenką "Deszcz w obcym mieście" i tak skomponowany singiel zaniósł do Tonpressu, nie licząc na szczególny odzew. Wyjechał na wakacje do Bułgarii. Gdy wracał, na dworcu usłyszał młodych ludzi nucących "Już zapominam cię jak sen"...

Tak rozpoczęła się trwająca po dziś solowa kariera Jerzego Rybińskiego.

Muzycznych felietonów Adama Halbera słuchać można na antenie Jedynki w soboty o godzinie 18.15.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymano sprawców pobicia znanego piosenkarza

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 09:55
Policjanci z Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie piosenkarza i kompozytora Jerzego Rybińskiego. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń