Sławek Wierzcholski: nigdy nie lubiłem "Nocnej zmiany bluesa"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:00
Jubileuszowy koncert wybitnego bluesmana i jego zespołu wieczorem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Sławek Wierzcholski: nigdy nie lubiłem "Nocnej zmiany bluesa"

Sławek Wierzcholski przypomina najciekawsze momenty swojej, trwającej od 30 lat, kariery w rozmowie z Pawłem Sztompke. Koncert odbędzie się 9 maja o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Bilety można zakupić na stronie sklep.polskieradio.pl.

Sławek Wierzcholski  to najpopularniejszy polski wykonawca bluesa, a stworzona przez niego formacja Nocna Zmiana Bluesa działa nieprzerwanie od 30 lat i wciąż odnosi sukcesy. Zespół dał setki koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, a także w miejscach tak egzotycznych, jak Zimbabwe. Mimo to Wierzcholski, którego Paweł Sztompke słusznie nazywa "polskim bluesmanem numer jeden"", pozostał człowiekiem zaskakująco skromnym. Oto, jak wspomina swój pierwszy publiczny występ w 1982 roku:

- To był toruński klub "Odnowa". Graliśmy dla naszych ówczesnych sympatii oraz przyjaciół, nie spodziewając się, że będą jakieś kolejne występy. Spodobaliśmy się jednak na tyle, że już tydzień później musieliśmy jeszcze raz zagrać w Odnowie - wspomina gość "Muzycznej Jedynki". - Oczywiście trzeba było wymyślić jakąś prowizoryczną nazwę i stanęło na "Nocnej zmianie bluesa". Szczerze mówiąc nigdy nie lubiłem tej nazwy...

Wierzcholski ma natomiast jak najlepsze zdanie o kondycji polskiego bluesa. - W Polsce jest prawie czterdzieści festiwali poświęconych tej muzyce, a my gramy co roku 90-100 koncertów. Choć o bluesie mało się mówi w mediach, trudno powiedzieć, że to muzyka niszowa - wyjaśnia artysta. - Uważam zresztą, że polscy bluesmani stworzyli swój własny styl. My na przykład włączyliśmy do swojej twórczości elementy folku, jazzu i piosenki autorskiej.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Sztompke ze Sławkiem Wierzcholskim -  wirtuozem harmonijki, dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych,  twórcą odznaczonym "Gloria Artis" a także... "prekursorem polskiego death metalu".

Koncert jubileuszowy Nocnej zmiany bluesa będzie jednocześnie promował nową płytę wydaną przez Polskie Radio, która jest próbą podsumowania najważniejszych osiągnięć zespołu w minionych 30 latach.

Czytaj także

Jak polski blues stał się "dużym chłopcem"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 15:10
Tadeusza Nalepę i Bogdana Loebla połączyła fascynacja bluesem, a podzieliła forsa. Historię piosenki "Kiedy byłem małych chłopcem" przedstawił Adam Halber w kolejnym Jedynkowym felietonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"30" Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 14:00
7 maja pojawił się na rynku album "30" wydany z okazji jubileuszu trzydziestolecia działalności artystycznej Sławka Wierzcholskiego i jego zespołu.
rozwiń zwiń