Soyka: Mistrz jest tylko jeden

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 14:30
- Postawa Czesława Niemena dla naszego pokolenia młodych, młodzieży muzycznej to było coś, co miało jeszcze większą wartość niż jego muzyka - twierdzi artysta.
Audio
Stanisław Soyka
Stanisław SoykaFoto: A.Szozda/PR

Stanisław Soyka miał to szczęście, że poznał swojego mistrza. - Za młodu fascynowaliśmy się Niemenem, a później złożyło się tak, że mieliśmy zaszczyt go poznać osobiście – opowiada w "Muzycznej Jedynce" .

Spotkali się w 1979 roku podczas koncertu w Niemczech. Soyka był gościem koncertu zatytułowanego "Niemen". - W pierwszej część koncertu kilkoro artystów z polski śpiewało rzeczy Niemena, a w drugiej części Czesław Niemen przedstawił swoje nowe kompozycje – wspomina gość Jedynki, który wykonał wówczas utwór "Jednego serca".

Po ponad 30 latach Soyka ponownie śpiewa kompozycje Czesława Niemena. Wydał właśnie krążek zatytułowany "Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi". - To był najtrafniejszy tytuł, jaki zdołaliśmy wymyśleć. Określa on treść tego tytułu jak i stosunek zespołu do Niemena – tłumaczy gość "Muzycznej Jedynki". Dodaje, że czuje się jego uczniem z wielu względów. - Był moim mistrzem między innymi w tym rozumieniu, że on pierwszy wskazał, że niekoniecznie trzeba się upierać przy śpiewaniu swoich tekstów dlatego, że oto są poeci, których aż prosi się przekazać – wyjaśnia Soyka.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(mb)

Czytaj także

Stanisław Soyka "Wiem, że nie wrócisz”"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 22:09
Piosenkę będzie można usłyszeć w czwartek na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" o 8.12, "Czterech porach roku" ok. godz. 11.20, "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.15 i "Popołudniu z Jedynką" o godz. 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miałem błogosławieństwo Czesława Niemena"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 12:18
- Z zamiarem nagrania takiej płyty noszę się od 15 lat. Podzieliłem się nim z Czesławem osobiście, a on mnie pobłogosławił. Dostałem od niego nawet jakieś niedostępne archiwalia - mówił Stanisław Soyka o albumie-hołdzie dla Czesława Niemena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie zależy mi, aby trafić do każdego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 18:37
Mela Koteluk zapewnia w "Muzycznej Jedynce", że przy doborze repertuaru nie kieruje się względami popularności, ale śpiewa to, co chce.
rozwiń zwiń