Wojciech Trzciński: wychowałem się w kulcie melodii

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 19:09
Komponował m.in. dla Alibabek, Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Ireny Jarockiej i Michała Bajora. O największych polskich przebojach swojego autorstwa opowiedział w "Sobocie z Muzyczną Jedynką".
Audio
Wojciech Trzciński dzielił się swoimi tajemnicami ze słuchaczami Jedynki
Wojciech Trzciński dzielił się swoimi tajemnicami ze słuchaczami JedynkiFoto: Kajetan Tłokowski/PR

Wojciech Trzciński zdradził w audycji, że największym wzorem był dla niego Władysław Szpilman.- On wprowadził m.in. komisję repertuarową przyjmującą piosenki na antenę. Każdy utwór, którego państwo słuchaliście później przez wiele lat, musiał przejść przez pewnego rodzaju sito. Graliśmy tzw. fortepianówki, czyli zapis głosu z fortepianem, czytaliśmy teksty i ocenialiśmy je w gronie 7-9 osób, kompozytorów oraz autorów tekstów. Zastanawialiśmy się, czy dany utwór jest oryginalny, czy nie ma w nim zapożyczeń. - wyjaśnił gość "Muzycznej Jedynki", który brał udział w tego typu obradach od 1974 roku.

Wojciech Trzciński powiedział również, że jego wrażliwość muzyczna została ukształtowana dzięki Konkursowi Chopinowskiemu oraz wyjazdom z rodzicami do Małego Cichego pod Poroninem. - Tam wychowałem się wśród górali, którzy co niedziela spotykali się na mszach. Za każdym razem w innej chacie, bo we wsi nie było kościoła. A ja stałem wśród nich i słuchałem ich śpiewu oraz harmonii - wspominał.

Więcej w nagraniu audycji.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

pg

Czytaj także

Tajemnica sukcesu The Doors tkwi w... Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 16:50
Wspaniały głos odziedziczył po matce, która pochodziła z Polski. Zresztą wśród krewnych Raya Manzarka znacznie więcej jest Polaków. O kulisach kariery legendarnego zespołu The Doors muzyk opowiadział w rozmowie z Marią Szabłowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feel:nie wierzyłem, że będę zajmował się muzyką

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 14:00
Dziś Piotr Kupicha ma na koncie trzy bestsellerowe albumy, a wkrótce, z Marcinem Kindlem, będzie reprezentował Polskę na Festiwalu Piosenki Bałtyckiej w Karlshamn
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan Borys: byliśmy podkupywani przez "Trybunę Ludu"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 17:35
Autorem "Anny", "Jaskółki uwięzionej" i "Spaceru dziką plażą" opowiedział w Jedynce o 50-leciu swojej kariery estradowej i wyjątkowo atrakcyjnych finansowo występach podczas... Święta "Trybuny Ludu".
rozwiń zwiń