Festiwal, który narodził się z pewnej ballady...

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 16:58
W dniach 2-4 sierpnia w Toruniu odbędzie się 3. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Patronat nad imprezą objęła Jedynka.
Audio
Andrzej Szmak (po lewej) i Krzesimir Dębski
Andrzej Szmak (po lewej) i Krzesimir DębskiFoto: PR/Wojciech Kusiński

- Przed laty na rynku w Toruniu kręcony był film "Prawo i pięść". Podczas uroczystości odsłaniania aranżacji poświęconej temu filmowi z udziałem reżysera Jerzego Hofmana i Magdy Zawadzkiej (żona odtwórcy głównej roli - Gustawa Holoubka - przyp. red.) odtwarzaliśmy balladę z tego filmu ("Nim wstanie dzień" - przyp. red.). Uroczystości towarzyszył koncert muzyki filmowej. Wtedy narodził się pomysł, żeby to rozszerzyć - mówił w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Szmak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Od początku z toruńską imprezą związany jest Krzesimir Dębski. Znany kompozytor, jako dyrektor muzyczny Festiwalu, odpowiada m.in. za selekcję uczestników Przeglądu Konkursowego. 

- Wystąpi w nim 26 uczestników, choć zgłoszeń było o wiele wiele więcej. Będą mieli do wykonania piosenkę polską i zagraniczną. Tę samą formułę będzie miał Koncert Galowy na Rynku Nowego Miasta. Wystąpi wielu śpiewających aktorów, m.in. Olga Bołądź, Olga Bończyk, Ania Czartoryska, Lesław Żurek i Sonia Bohosiewicz. Całość poprowadzą Małgosia Kożuchowska i Kacper Kuszewski - zdradził drugi z gości Jedynki.

Kogo jeszcze będzie można spotkać na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu i jaki jest szczegółowy plan imprezy - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

Patronat nad imprezą objęła Jedynka

pg

Czytaj także

Feel:nie wierzyłem, że będę zajmował się muzyką

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 14:00
Dziś Piotr Kupicha ma na koncie trzy bestsellerowe albumy, a wkrótce, z Marcinem Kindlem, będzie reprezentował Polskę na Festiwalu Piosenki Bałtyckiej w Karlshamn
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan Borys: byliśmy podkupywani przez "Trybunę Ludu"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 17:35
Autorem "Anny", "Jaskółki uwięzionej" i "Spaceru dziką plażą" opowiedział w Jedynce o 50-leciu swojej kariery estradowej i wyjątkowo atrakcyjnych finansowo występach podczas... Święta "Trybuny Ludu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Trzciński: wychowałem się w kulcie melodii

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 19:09
Komponował m.in. dla Alibabek, Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Ireny Jarockiej i Michała Bajora. O największych polskich przebojach swojego autorstwa opowiedział w "Sobocie z Muzyczną Jedynką".
rozwiń zwiń