Superdziewczyny zaśpiewają o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 18:05
Wydawałoby się, że to męska rzecz.... Prawda jest taka, że kobiety wniosły w Powstanie Warszawskie znaczący wkład. A teraz same o tym opowiedzą podczas koncertu "Morowe panny". Głosami m.in. Haliny Mlynkowej i Mariki, które gościły w Jedynce.
Audio
  • Super dziewczyny wystąpią w rocznicę Powstania Warszawskiego
Plakat koncertu Morowe panny
Plakat koncertu Morowe pannyFoto: www.1944.pl

- Historia jest opisywana z perspektywy mężczyzn. Ale w XX wieku było wiele wolnościowych wydarzeń, które nie udałyby się bez kobiet. Ten koncert ma pokazać, że one też dzielnie walczyły - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - Dziewczyny swoimi słowami napisały jak przeżywały by ten czas - dodaje w "Muzycznej Jedynce".

Koncert "Morowe Panny" w ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 20.00. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego orazi współczesnej Warszawy. Polskie wokalistki zaśpiewają swoje autorskie teksty.

Od
Od lewej: Marika, Hallina Mlynkova, Zbigniew Krajewski i Jan Ołdakowski

Halina Mlynkova w piosence recytuje imiona dziewczyn, które wzięły udział w Powstaniu. - Nie wszystkie oczywiście - zastrzega. Wspomina rozmowy z uczestniczkami walk, na podstawie których powstała piosenka. - To są autentyczne historie. Choćby ta, że jedna z nich wyszła do Powstania w białej sukience oraz białych lakierkach i tak była ubrana do końca - mówi piosenkarka.
Z kolei Marika wyjaśnia, jak znalazła pomysł na swoja piosenkę. - Zamknęłam oczy i pomyślałam, jaka moja byłaby w tym wszystkim rola i udział. Wymyśliłam sobie, że jestem Basią z Łomży, która przyjeżdża na studia i mieszka u ciotki. Powiedzmy: na Hożej. I zakochuje się w Janku, a wtedy wybucha Powstanie. Głowę zaprzątają im więc inne rzeczy niż miłość - mówi Marika.
Wokalistki po koncercie oczekują przede wszystkim wzruszeń. Mają też nadzieję, że przyjdą kombatanci. Cieszą się, że historia Powstania coraz częściej interesują się młodzi ludzie.
Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. W koncercie udział wezmą także Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Mona, Paresłów.

Już niedługo dostępna będzie płyta z nagraniami piosenek. Posłuchaj całej rozmowy przeprowadzonej przez Zbigniewa Krajewskiego.

W czwartek gościem "Muzycznej Jedynki" między godziną 14.00 a 16.00 będzie Katarzyna Groniec, która również wystąpi podczas koncertu Morowe panny.

(ag)

Polskie Radio sprawuje patronat nad wydarzeniem.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica Powstania Warszawskiego: Lipnicka, Mlynkova...

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 12:41
Koncert "Morowe Panny" i Graffiti Jam to tylko niektóre imprezy towarzyszące obchodom 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Multimedialne widowisko w hołdzie powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 07:40
W 68. rocznicę Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich zaprezentowany zostanie spektakl wokalno-choreograficzny "1944 - Miasto - 2012" oparty na twórczości Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza i Zygmunta Koniecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzina "W". Oddaj hołd Powstańcom Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 12:53
Wystarczy na chwilę się zatrzymać - apeluje Muzeum Powstania Warszawskiego i zachęca do przyłączenia się do akcji w swoim spocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 13:07
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowywane jest wyjątkowe przedstawienie.
rozwiń zwiń