Superdziewczyny zaśpiewają o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 18:05
Wydawałoby się, że to męska rzecz.... Prawda jest taka, że kobiety wniosły w Powstanie Warszawskie znaczący wkład. A teraz same o tym opowiedzą podczas koncertu "Morowe panny". Głosami m.in. Haliny Mlynkowej i Mariki, które gościły w Jedynce.
Audio
  • Super dziewczyny wystąpią w rocznicę Powstania Warszawskiego
Plakat koncertu Morowe panny
Plakat koncertu Morowe pannyFoto: www.1944.pl

- Historia jest opisywana z perspektywy mężczyzn. Ale w XX wieku było wiele wolnościowych wydarzeń, które nie udałyby się bez kobiet. Ten koncert ma pokazać, że one też dzielnie walczyły - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - Dziewczyny swoimi słowami napisały jak przeżywały by ten czas - dodaje w "Muzycznej Jedynce".

Koncert "Morowe Panny" w ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 20.00. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego orazi współczesnej Warszawy. Polskie wokalistki zaśpiewają swoje autorskie teksty.

Od
Od lewej: Marika, Hallina Mlynkova, Zbigniew Krajewski i Jan Ołdakowski

Halina Mlynkova w piosence recytuje imiona dziewczyn, które wzięły udział w Powstaniu. - Nie wszystkie oczywiście - zastrzega. Wspomina rozmowy z uczestniczkami walk, na podstawie których powstała piosenka. - To są autentyczne historie. Choćby ta, że jedna z nich wyszła do Powstania w białej sukience oraz białych lakierkach i tak była ubrana do końca - mówi piosenkarka.
Z kolei Marika wyjaśnia, jak znalazła pomysł na swoja piosenkę. - Zamknęłam oczy i pomyślałam, jaka moja byłaby w tym wszystkim rola i udział. Wymyśliłam sobie, że jestem Basią z Łomży, która przyjeżdża na studia i mieszka u ciotki. Powiedzmy: na Hożej. I zakochuje się w Janku, a wtedy wybucha Powstanie. Głowę zaprzątają im więc inne rzeczy niż miłość - mówi Marika.
Wokalistki po koncercie oczekują przede wszystkim wzruszeń. Mają też nadzieję, że przyjdą kombatanci. Cieszą się, że historia Powstania coraz częściej interesują się młodzi ludzie.
Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. W koncercie udział wezmą także Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Mona, Paresłów.

Już niedługo dostępna będzie płyta z nagraniami piosenek. Posłuchaj całej rozmowy przeprowadzonej przez Zbigniewa Krajewskiego.

W czwartek gościem "Muzycznej Jedynki" między godziną 14.00 a 16.00 będzie Katarzyna Groniec, która również wystąpi podczas koncertu Morowe panny.

(ag)

Polskie Radio sprawuje patronat nad wydarzeniem.

Czytaj także

Rocznica Powstania Warszawskiego: Lipnicka, Mlynkova...

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 12:41
Koncert "Morowe Panny" i Graffiti Jam to tylko niektóre imprezy towarzyszące obchodom 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Multimedialne widowisko w hołdzie powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 07:40
W 68. rocznicę Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich zaprezentowany zostanie spektakl wokalno-choreograficzny "1944 - Miasto - 2012" oparty na twórczości Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza i Zygmunta Koniecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzina "W". Oddaj hołd Powstańcom Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 12:53
Wystarczy na chwilę się zatrzymać - apeluje Muzeum Powstania Warszawskiego i zachęca do przyłączenia się do akcji w swoim spocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 13:07
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowywane jest wyjątkowe przedstawienie.
rozwiń zwiń