Nowy sezon Polskiej Orkiestry Radiowej: tylko wam się wydaje, że znacie Moniuszkę...

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 19:12
Nowy sezon koncertowy POR rozpoczyna uczczeniem 140. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki. - Chcemy go pokazać z zupełnie innej strony - zapowiada dyrektor orkiestry Łukasz Borowicz.
Audio
  • Łukasz Borowicz o nowym sezonie artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej
Nowy sezon Polskiej Orkiestry Radiowej: tylko wam się wydaje, że znacie Moniuszkę...
Foto: PR/Wojciech Kusiński

Arie i duety z oper Moniuszki 16 września wykonają wybitni polscy soliści operowi – Ewa Vesin, Anna Lubańska i Stanisław Kufluk. Inauguracja sezonu, jak zapowiadał gość "Muzycznej Jedynki", będzie wyjątkowa. - Chcięliśmy pokazać Moniuszkę z zupełnie innej strony. Ze strony maksymalnie autentycznej i prawdziwej. Szukaliśmy oryginalnych partytur, a nie późniejszych opracowań. Jestem głęboko przekonany, że Moniuszko był pokrzywdzony przez takie zmiany. Chciano dobrze, a wyszło jak zawsze. My zagramy na przykład fragmenty "Halki” w oryginalnej instrumentacji - opowiadał Łukasz Borowicz.

Oprócz znakomitych śpiewaków będzie także m.in. muzyka baletowa. - Pokażemy kompozytora z wielu stron, pokażemy jego rozmaite muzyczne fascynacje - zapowiadał szef POR, który podczas koncertu inaugurującego nowy sezon będzie dyrygował orkiestrą. Na wydarzenie zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Czytaj więcej o Polskiej Orkiestrze Radiowej

Natomiast 28 września z orkiestra radiową wystąpi Łukasz Zagrobelny. Koncert jest nagrodą od Programu Pierwszego Polskiego Radia, którą podczas tegorocznego Festiwalu Opolskiego zdobyła piosenka "Ja tu zostaję”, promująca płytę o tym samym tytule. W repertuarze znajdą się zarówno największe przeboje, jak i najnowsze piosenki artysty - wszystkie w zupełnie nowych aranżacjach. Do udziału w koncercie zaproszenie przyjęło wielu znanych gości, zarówno wokalistów ( Grażyna Łobaszewska, Karolina Kozak, Natalia Kukulska), jak też instrumentalistów. 

- Każdy koncert Polskiej Orkiestry Radiowej udowadnia, że to zespół o rozmaitych i wielkich możliwościach. Muzyka Dworzaka, Schuberta, ale też balans między kompozytorami znanymi i zapomnianymi, czy muzyka współczesna, filmowa... nic nie jest nam obce. Zajmujemy się każdą dobra muzyką - powiedział Łukasz Borowicz.

Więcej o atrakcjach nowego sezonu artystycznego usłyszysz w nagraniu audycji.

Rozmawiała Iza Żukowska.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Italo Montemezzi – zręczny kontynuator Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 18:00
Opera "Miłość trzech królów" grana była przed wojną w La Scali i w Metropolitan Opera. Po 1945 nie wróciła na sceny świata, ale podczas ostatniego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie zabrzmiała w rewelacyjnym wykonaniu w wersji estradowej. To wykonanie pod batutą Łukasza Borowicza już w sobotę w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert fortepianowy Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 13:20
Muzyka polska wypełniła w całości program koncertu Polskiej Orkiestry Radiowe pod batutą Łukasza Borowicza, którym zespół zamknął bieżący sezon artystyczny. Solistką była Beata Bilińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki Moniuszko na pewno Was zaskoczy...

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 20:02
Nieznanymi dotychczas, oryginalnymi wersjami fragmentów słynnej "Halki" Polska Orkiestra Radiowa rozpocznie nowy sezon. W niedzielę wieczorem Dwójka zaprasza na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń