Srebrne wesele Studenckiego Festiwalu Piosenki

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 16:15
Krakowskiej imprezie stuknęło już 50 lat, choć w tym roku odbył się 48. Festiwal. A to dlatego, że w ważnych dla Polski latach 1968, 1971 i 1982 festiwale się nie odbywały.
Audio
  • Leniwa niedziela z Krakowa o Festiwalu Piosenki Studenckiej
Zespół ROBODROM z Warszawy, który zdobył pierwszą nagrodę 48. Studenckiego Festiwalu Piosenki
Zespół ROBODROM z Warszawy, który zdobył pierwszą nagrodę 48. Studenckiego Festiwalu Piosenki Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ówczesna władza uważała, że studenci mogą - mówiąc potocznie - wyciąć jakiś numer, więc wolała nie ryzykować i zakazywała imprezy. Na festiwalu pierwsze kroki stawiało wielu artystów, uznanych później za gwiazdy - Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, ale też Lech Janerka, czy Edward Lubaszenko.
Do krakowskiego studia radiowej Jedynki przyszła Barbara Stępniak-Wilk, która trzykrotnie była laureatką festiwalu. Przyznaje, że gdyby nie udział w festiwalu, jej życie mogło potoczyć się inaczej. Kiedyś było tak, że laureat jechał na festiwal do Opola. – Obecnie udział w Studenckim Festiwalu Piosenki daje raczej uczestnikowi potwierdzenie, że sprawdzają się jego pomysły na bycie artystą, i żeby pokazywać się na scenie – zauważa piosenkarka. Niekoniecznie jest to przepustka do dalszej kariery. 28 października w studiu im. Agnieszki Osieckiej artystka wystąpi z koncertem promującym jej nową płytę. Koncert będzie też transmitowała radiowa Trójka.
Dyrektor Studenckiego Festiwalu Piosenki Bogusław Sobczuk na antenie Jedynki ogłosił wynik tegorocznej imprezy. Pierwszą nagrodę zdobył zespół ROBODROM z Warszawy, drugą zespół Chwila Nieuwagi z Rybnika, a trzecią ex aequo: Agata Klimczak z Lublina, Agata Struzik z Warszawy i zespół Miąższ z Tychów. Laureatem nagrody im. Jacka Kaczmarskiego został Krzysztof Daukszewicz, który podarował Jedynce swój utwór "Leniwa niedziela”, od którego wzięła się nazwa audycji.
Gość Jedynki zakomunikował, że niedawno została powołana Fundacja Studencki Festiwal Piosenki po to, żeby móc zbierać fundusze. – Także po to, żeby – mówiąc odrobinę nieskromnie – móc wyobrazić sobie, zorganizować i zrealizować ten festiwal – wyjaśnia.
Beata Banasik, która wygrała festiwal w 2010 roku już na obecnym festiwalu była w jury. Udowodniła ona, że umie śpiewać, wykonując a cappella fragment swojej piosenki. Mówiła o swej karierze w Polsce, ale także o francuskiej ścieżce kariery.

Posłuchaj całej audycji, która prowadziła Maria Szabłowska.

(ag)

Czytaj także

"Ten festiwal to taki wielki żydowski Woodstock"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 08:15
W Krakowie trwa 22. Festiwal Kultury Żydowskiej. Temu wyjątkowemu wydarzeniu poświęcone były Jedynkowe "Rozdroża Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie życia Andrzeja Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 15:25
Słynny piosenkarz, perkusista i kompozytor opowiedział w Jedynce o swoich największych przebojach i życiowych pasjach.
rozwiń zwiń