X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za sukcesem Buldoga stoi… Julian Tuwim

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 17:20
Teksty tego poety okazały się tak aktualne i mocne, że właśnie jego wiersze najczęściej pojawiają się w twórczości zespołu. - Sam byłem mocno zaskoczony - przyznał w radiowej Jedynce Tomasz Kłaptocz z Buldoga
Audio
Tomasz Kłaptocz, wokalista Buldoga
Tomasz Kłaptocz, wokalista BuldogaFoto: Buldog, mat. prasowe

Zespół w 2004 roku stworzyły osoby bezpośrednio związane z grupą Kult. Od tego czasu Buldog pozostał projektem pobocznym dla tworzących go artystów. - Tak wyszło, chociaż wszyscy chcielibyśmy, żeby było inaczej. Zresztą zespół istnieje po części właśnie dzięki pracy w tych innych projektach. Jesteśmy na etapie, na którym nikomu to specjalne nie przeszkadza. Tomek nie mógłby rzucić wszystkiego i ja też nie. Poza tym nie bylibyśmy w stanie wyżyć z Buldoga - przyznał Piotr Wieteska.
Wokalista zespołu, Tomasz Kłaptocz jest aktorem, pracuje w czeskim Cieszynie. Czy jego zdaniem Buldog mógłby podbić tamtejszy rynek? - Nie graliśmy tam nigdy. Czeskie realia są zupełnie inne i polska muzyka raczej nie dociera do czeskiego odbiorcy. Nie wiem na czym to polega, ale nasze muzyczne światy jakoś ze sobą nie korelują. Kiedyś grałem z innym zespołem na punkowych festiwalach i muzyka ska była dobrze przyjmowana. Ale Buldog nie ma muzyki do zabawy więc jest trudniej. Do tego jeszcze poezja, które też jest utrudnieniem – mówił w radiowej Jedynce Tomasz Kłaptocz.

Muzycy przyznali w studiu, że ich muzyka tworzona jest bez założenia, tylko pod wpływem chwili. – Przez to też teksty nie są zaplanowane, pisane tylko pod wpływem chwili. Stąd i poezja w naszej twórczości i dużo Tuwima. Do Juliana Tuwima byłem najbardziej przywiązany po pierwszej, mocnej piosence "Do prostego człowieka”, nagranej jeszcze z zespołem Akurat. Bardzo mnie poruszyło, że jego tekst potrafi tak bardzo odzwierciedlać naszą rzeczywistość. Szukałem czegoś podobnego i znalazłem naprawdę wiele – opowiadał Tomasz Kłaptocz.
Kiedy pojawi się następna płyta zespołu i co było impulsem do powstania poprzednich? Między innymi o tym usłyszysz w nagraniu wywiadu.

Rozmawiał Zbigniew Zegler.
---------------------------------------------------------
Buldog powstał w 2004 roku, do lipca 2009 roku wokalistą był Kazik Staszewski, basistą menedżer Kultu Piotr Wieteska, Syn Stanisława - dawny klawiszowiec Kultu, gitarzystą Wojciech Jabłoński z Kultu, a za perkusją zasiadł muzyk, który pracował w "Kult - Ochronie" Adam Swędera (niegdyś perkusista Róż Europy). A także sekcja dęta Kultu - Zdunek, Glazik i Ważny".
W lipcu 2009 Kazika Staszewskiego zastąpił Tomek Kłaptocz (wieloletni wokalista zespołu Akurat). W 2006 roku zespół wydał pierwszą płytę zatytułowaną po prostu "Płyta". Pod koniec kwietnia 2010 roku ukazała się druga płyta zatytułowana "Chrystus Miasta".
W lipcu 2011 w studiu DR w Wiśle zespół zarejestrował materiał na swoją płytę "Laudatores Temporis Acti". 14 listopada 2011 nastąpiła premiera płyty "Laudatores Temporis Acti".

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Buldog śpiewał poetów w Trójce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 20:05
W Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła formacja, w której skład wchodzą muzycy związani z Kultem. W swoich piosenkach wykorzystują często teksty polskich poetów, takich jak Tuwim, Barańczak czy Asnyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buldog "Venus"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" o 8:12, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11:20, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14:15 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17:05.
rozwiń zwiń