Jacek Kleyff: najbardziej ludzkie jest milczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 17:50
Bard, poeta, kompozytor i malarz. Sam o sobie lubi mówić, że nie wypowiada się, tylko odpowiada. Ta zasada doskonale sprawdziła się przy pracy nad jego biografią zatytułowaną "Rozmowa". Książka ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.
Audio
Fragment okładki książki Rozmowa
Fragment okładki książki "Rozmowa" Foto: Wydawnictwo Czarne/ mat. prom.

Jacek Kleyff wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny teatrzyk Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach osiemdziesiątych zamieszkał na wsi pod Lublinem; tam też powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie.

Kanał "Piosenki Niezależnych">>>

W swoim życiu Jacek Kleyff napisał niezliczoną liczbę piosenek i wierszy, ale paradoksalnie bardziej od słów ceni sobie milczenie. - Bliskość dwojga ludzi, taką prawdziwą, oceniam po czasie, który umieją spędzić ze sobą milcząc. Czy to kochankowie, czy dwaj faceci przyjaciele, którzy rąbią drzewo. Przyrodzonym naszym stanem jest milczenie. Słowa, mowa i język wykształcił się na skutek chęci zażegnywania kłopotów - mówił w Jedynce artysta.

Pomysł na książkę biograficzną Jacka Kleyff narodził się dość przypadkowo. - Najpierw zgłosiło się do mnie wydawnictwo "Lampa i Iskra Boża" i przez Kazika Malinowskiego, zaprzyjaźnionego ze mną literata, został przeprowadzony ze mną wywiad. Przeczytał go Andrzej Stasiuk i wspólnie ze swoją żoną Moniką doszli do wniosku, że chcą mieć w swoim wydawnictwie "Czarne" taką książkę, tylko dziesięć razy dłuższą - tłumaczył gość "Muzycznej Jedynki".

Książka "Rozmowa" została wydana pod patronatem Pierwszego Programu Polskiego Radia.

Posłuchaj całej rozmowy Izy Żukowskiej z Jackiem Kleyffem.

pg

Czytaj także

"Piosenki Niezależnych" na moje.polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 00:00
Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Kleyff, Karel Kryl, Zbigniew Łapiński – twórczość legendarnych bardów do dziś pozostaje aktualna. W naszym nowym kanale internetowym znajdziecie Państwo nagrania niepublikowane od czasów stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki największych bardów na stronie PR

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 16:15
Polskie Radio uruchomiło na platformie internetowej moje.polskieradio.pl kolejny kanał tematyczny - "Piosenki Niezależnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miał więcej kobiet niż Bond, a pokochał Polkę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 14:23
Autor książek o Jamesie Bondzie nadał agentowi wiele swoich cech. – Ale w przypadku Fleminga określenie "kobieciarz” jest bardzo eleganckie – mówił w "Czterech porach roku” Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiewał tak, jakby chciał wygrać jakąś wojnę"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:16
- Jestem człowiekiem niszowym, głęboko niszowym, bo jaką cześć naszego konsumpcjonistycznego społeczeństwa interesuje Zbigniew Herbert i jego twórczość? Garstkę ludzi – mówił o sobie i swojej twórczości zmarły w sobotę bard Przemysław Gintrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gitary, poezja i śpiew, czyli OPPA

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:44
- Co roku rodzą się nowi bardowie – oceniał w "Muzycznej Jedynce" kondycję piosenki autorskiej Piotr Bakal, pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Bardów.
rozwiń zwiń