Piosenki dawnych bardów na rockową nutę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 15:06
Poezja śpiewana nie jest obecnie w centrum zainteresowania młodych ludzi. Zespół Akurat chce to zmienić i wziął na warsztat utwory, które kilkadziesiąt lat temu śpiewali zaangażowani politycznie piosenkarze.
Audio
  • Piotr Wróbel i Wojciech Żółty w "Muzycznej Jedynce"
Zespół Akurat
Zespół AkuratFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zespół Akurat, któego członkowie Piotr Wróbel i Wojciech Żółty przyszli do studia "Muzycznej Jedynki", gra już ponad 10 lat, a debiutował płytą "Pomarańcze".

Wojciech
Wojciech Żółty

Teraz wyszedł nowy album zatytułowany ”Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa”. To piosenki słynnych wykonawców poezji śpiewanej. - Jacek Kleyff był bardzo podekscytowany pomysłem i cieszył się - mówią członkowie zespołu w radiowej Jedynce. Na płycie znalazł się nawet wpis od Kleyffa. Teraz jego piosenki będą miały szansę dotrzeć do młodego słuchacza, który często nie miał pojęcia o jego twórczości. Bo Kleyff miał szczyt popularności w latach 70-tych. Potem ze względów politycznych dostał zakaz występów. Pod patronatem Polskiego Radia została wydana książka Jacka Kleyffa "Rozmowa".

Piotr
Piotr Wróbel

Na płycie Akurat znalazła się też jedna piosenka Jana Krzysztofa Kelusa, barda Solidarności, człowieka obecnie prawie całkowicie zapomnianego. - On wyraził zgodę na nową wersję tego utworu - mówią członkowie zespołu. Ale kontaktów bezpośrednich z dawnym bardem nie mieli, bo wycofał się zupełnie z życia i zamieszkał na Mazurach. Kelus należał do tych wykonawców, którzy nie szli na żadne kompromisy z komunistyczna władzą. 

Posłuchaj całej rozmowy z członkami zespołu Akurat, którą prowadził Pawel Sztompke.

>>> Posłuchaj piosenek w wykonaniu artystów niezależnych w internetowym radiu Mojepolskieradio
(ag)  

Czytaj także

Salon Niezależnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2008 21:00
W środę po 21. zapraszamy do Klubu Trójki na spotkanie z Salonem Niezależnych. Pretekstem jest książka, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Znak - "Salon Niezależnych. Dzieje pewnego kabaretu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piosenki Niezależnych" na moje.polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 00:00
Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Kleyff, Karel Kryl, Zbigniew Łapiński – twórczość legendarnych bardów do dziś pozostaje aktualna. W naszym nowym kanale internetowym znajdziecie Państwo nagrania niepublikowane od czasów stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśniarz, który lubi swoje piosenki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 13:06
Jacek Kleyff (bard): Robię swoje. Źle się czuję z przydomkami: mistrz, legenda. Każdy z nas ma wszystkie talenty, tylko trzeba je odkryć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kleyff: najbardziej ludzkie jest milczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 17:50
Bard, poeta, kompozytor i malarz. Sam o sobie lubi mówić, że nie wypowiada się, tylko odpowiada. Ta zasada doskonale sprawdziła się przy pracy nad jego biografią zatytułowaną "Rozmowa". Książka ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń