Nieznane piosenki Krzysztofa Klenczona! Tylko w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 17:05
W listopadzie do sklepów trafi płyta "Klenczon Legenda", na której znani polscy artyści śpiewają swoje wersje utworów wybitnego muzyka. - Zdradzę, że dołączyliśmy dwa bonusy, prywatne nagrania, które nigdy, nigdzie nie były publikowane – powiedziała w radiowej Jedynce Alicja Klenczon.
Audio
  • Alicja Klenczon i Sylwia Barycka o płycie "Klenczon Legenda"
Alicja Klenczon w studiu Jedynki
Alicja Klenczon w studiu Jedynki Foto: PR/Wojciech Kusiński

Krzysztof Klenczon to legenda polskiego big-bitu i rocka przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Był wybitnym kompozytorem, wokalistą i gitarzystą, autorem wielu wielkich przebojów ("Kwiaty we włosach", "Biały krzyż", "10 w skali Beauforta", "Wróćmy nad jeziora", "Historia jednej znajomości"). Hołd nieżyjącemu twórcy  oddali współcześni polscy artyści, m.in. Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Muniek Staszczyk i Robert Gawliński. Radiowa Jedynka jest patronem płyty.

Pomysł wydawnictwa zrodził się już kilka lat temu. - Ale nie mieliśmy odwagi go zrealizować. Przypadająca w tym roku siedemdziesiąta rocznica urodzin Krzysztofa Klenczona była bodźcem, żeby wziąć się w garść i spróbować. I udało się – mówiła w "Muzycznej Jedynce" producent wykonawcza płyty Sylwia Barycka.

Żona wokalisty wspominała natomiast, jak pierwszy raz usłyszała o projekcie. - W ubiegłym roku, podczas mojego pobytu w Polsce Sylwia zwróciła się do mnie z pomysłem i on od razu przypadł mi do gustu. A im bardziej się poznawałyśmy, im więcej rozmawiałyśmy, tym było lepiej. Dzięki Sylwii powstała nazwa "Klenczon Legenda” i uważam, że jest ona bardzo trafiona. Jego muzyka do te pory żyje i hołd złożony przez polskich artystów z najwyższej półki jest najlepszym wyrazem pamięci – powiedziała Alicja Klenczon.

Oprócz płyty CD wydana została też płyta DVD, zawierająca wiele wyjątkowych materiałów. Są to m.in. zdjęcia z prywatnych zbiorów Alicji, ostatni wywiad Krzysztofa Klenczona z Polskiego Radia, a nawet filmy z prywatnych archiwów.

– Odnalazłam z córkami stare filmy, które wymagały renowacji. Na szczęście dużo jest na nich Krzysztofa, chyba ja kręciłam... Zdradzę jeszcze, że dołączyliśmy dwa bonusy: prywatne nagrania, które nigdy nie były publikowane. Krzysztof sam napisał do nich słowa, piosenki nie są oszlifowane, są nagrane w oryginalnym stanie, jak powstały – opowiadała Alicja Klenczon.  

Jaki prywatnie był Krzysztof Klenczon, jak komponował, które piosenki powstały dla jego żony i które przeboje opowiadają prawdziwe historie z życia państwa Klenczonów? O tym wszystkim w radiowej Jedynce opowiadała Alicja Klenczon. Zapraszamy do słuchania i oglądania.

Rozmawiała Iza Żukowska.

ei

Czytaj także

31 lat temu zmarł Krzysztof Klenczon (posłuchaj archiwalnego wywiadu)

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:00
7 kwietnia minęła 31. rocznica śmierci legendy polskiego beatu i rocka przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Denna" piosenka Czerwonych Gitar trafia do repertuaru Oddziału Zamkniętego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 22:00
"Jesień idzie przez park" to jedna z najbardziej poruszających piosenek Krzysztofa Klenczona. Nie przepada za nią tylko jeden z autorów tekstu, Bogdan Loebl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klenczon w nowej wersji. Co na to żona?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 10:22
Stanisław Sojka, Tymon Tymański, czy Maciej Balcar – między innymi oni porwali się na bardzo odważny projekt. Nagrali na nowo przeboje Krzysztofa Klenczona. Alicja Klenczon w radiowej Jedynce szczerze powiedziała, co o tym myśli.
rozwiń zwiń