Karolina Gruszka o tańcu jej życia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 16:40
W Warszawie pod patronatem Pierwszego Programu Polskiego Radia odbywa się 6. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik”. Jednym z obrazów, który ma szanse na nagrodę jest dramat w reżyserii Iwana Wyrypajewa "Taniec Delhi".
Audio
Karolina Gruszka i rosyjski aktor, reżyser Iwan Wyrypajew
Karolina Gruszka i rosyjski aktor, reżyser Iwan WyrypajewFoto: PAP/Stach Leszczyński

W szpitalnej poczekalni spotyka się kilka osób. Łączy ich nie tylko choroba bliskich, ale i wyrażający ich cierpienie taniec "Delhi", stworzony przez młodą tancerkę, Katarzynę. Inspiruje się ona tradycją mieszkańców ubogiej dzielnicy Delhi, stolicy Indii. Film składa się z siedmiu etiud połączonych miejscem akcji, czyli wspomnianym szpitalem. W każdej występują też ci sami bohaterowie.
- Forma jest tu treścią - mówi Iwan Wyrypajew w radiowej Jedynce. Wyjaśnia, że każda etiuda to osobny film, ale zarazem wszystkie składają się na jeden obraz. Ma to symbolizować ideę, że wszystko w życiu jest połączone.
Tancerkę gra Karolina Gruszka. - "Delhi" to taniec życia. Zresztą wszystko jest tańcem, tylko nie do końca potrafimy się na to otworzyć, zobaczyć i poczuć - mówi aktorka.

"Taniec Delhi" ma też swoją sceniczną wersję na deskach Teatru Narodowego. Tymczasem w Teatrze Studio można zobaczyć sztukę wyreżyserowana przez Iwana Wyrypajewa o ludziach, którzy mieli kontakty z kosmitami oraz UFO.
Rozmawiała Joanna Sławińska.
(ag)

Czytaj także

Taniec Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:12
Mimo tego, że w Polsce dramaturgia Iwana Wyrypajewa doceniana jest od dawna, jego nazwisko w ostatnim okresie wyjątkowo często pojawiało się w mediach. W Teatrze na Woli nadal możemy oglądać dobrze przyjęty przez publiczność spektakl „Lipiec”, w kinach oryginalny w swojej treści i formie „Tlen” (oba tytuły wyreżyserował dramatopisarz). Od najbliższego piątku w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie pojawi się „Taniec Delhi”. Spektakl powstał zgodnie z typowym dla Wyrypajewa schematem pracy -
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siła słowa

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 13:00
- Na scenę wychodzę nie jako postać, tylko jako Karolina Gruszka, która ma do zaprezentowania jakiś temat - opowiada aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej enigmatyczny projekt muzyczny roku

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 12:22
Spaso – kompozytor, wrocławski dj, współproducent Kanału Audytywnego stawia teraz na DOM. Wśród domowników: między innymi wokalistka Natalia Grosiak i aktorka Karolina Gruszka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość małżeńska nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:30
Historia dwóch par, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Okazuje się, że przez wiele lat spędzonych razem żyli w kłamstwie. Wychodzi na jaw gorzka prawda o miłości.
rozwiń zwiń