Janek Samołyk, czyli harcerska wersja The Beatles i Sinatry

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 16:10
- Moja muzyka może kojarzyć się z Grechutą, czy Turnauem, ale to nie oni są w moim życiu najważniejszymi artystami – mówił w "Muzycznej Jedynce” wokalista Janek Samołyk.
Audio
Janek Samołyk, czyli harcerska wersja The Beatles i Sinatry
Foto: PR/E. Iwanicka

29 października ukazała się druga płyta Janka Samołyka zatytułowana "Problem z wiernością”. Podobnie jak poprzedni krążek "Wrocław”, została ona wydana przez Polskie Radio.

Jak sam określa swoją muzykę? – Dużo słuchałem w życiu takich artystów jak The Beatles. I w ich utworach natrafiłem na to, że do rockowych piosenek pasują instrumenty klasyczne, jak obój czy skrzypce. Zastosowałem więc ten pomysł. W polskich warunkach to rodzi skojarzenie z Grechutą i Turnauem, ale to raczej nie jest rodzaj muzyki mi najbliższy. Zdecydowanie bardziej The Beach Boys, czy Frank Sinatra – mówił Janek Samołyk.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego >>>

Artysta zaznacza przy tym, że daleko mu do tych muzyków. - Jestem gitarzystą, który gra trochę po harcersku, ale te melodie na mnie działają - przyznał.

Janek Samołyk skomponował większość utworów które znalazły się na płycie "Problem z wiernością”. A jak wygląda w jego wypadku pisanie piosenek? - To nigdy nie jest tak, że coś sobie zaplanuję i to się ziści. Już w tej chwili powstają piosenki na kolejną płytę, ale ciężko powiedzieć dziś, jaka ona będzie. Bo czekam na obraz, który wyłoni się utworów. Piosenki przychodzą, zaskakują mnie, nie mogę sobie wcześniej dokładnie zaplanować płyty – opowiadał gość "Muzycznej Jedynki”.

Janek Samołyk – jak sam wspomina - po raz pierwszy odważył się wyjść z gitarą na scenę w 2002 r. - Kilka lat później, na studiach, założyłem zespół, ale nic z tego nie wyszło. Sam sfinansowałem więc nagranie pierwszej płyty, a Polskie Radio się nią zainteresowało i mam nadzieję, że ta przygoda będzie trwała dalej – dodał.

Nowa płyta będzie teraz promowana trasą koncertową. Najbliższe występy w Białymstoku, Lublinie i Poznaniu. – Będą też mniejsze miasta, bo staramy się grać jak najwięcej – dodał Janek Samołyk.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Izy Żukowskiej z Jankiem Samołykiem.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sposób na piosenkę? Samołyk: szukam śpiewnych fraz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 14:48
- Śpiewanie przed publicznością był dla mnie nie lada wyzwaniem – wspominał w "Leniwej Niedzieli” wokalista Janek Samołyk, którego płyta "Problem z wiernością” wydana przez Polskie Radio, właśnie ukazała się na rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janek Samołyk śpiewa o problemach z wiernością

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 14:29
Wpadające w ucho melodie, ciekawe teksty, aranżacje pełne skrzypiec i analogowych instrumentów - wszystko to znajdziemy na nowej płycie wrocławskiego piosenkarza. Muzyk opowiedział o niej w audycji "Kontrkultura".
rozwiń zwiń