X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarła Danuta Szaflarska. Przypominamy wywiad z aktorką

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 17:00
- Dla kogo my gramy? Gdyby nie było widzów, to i nas by nie było – tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" znakomita aktorka Danuta Szaflarska w wywiadzie udzielonym w 2012 roku.
Audio
  • Wywiad z Danutą Szaflarską (Jedynka)
  • Danutę Szaflarską w rozmowie z Patrykiem Michalskim wspominają Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz i Dorota Kędzierzawska (Sygnały dnia/Jedynka)
Zmarła Danuta Szaflarska. Przypominamy wywiad z aktorką
Foto: PAP/Jacek Turczyk

O śmierci aktorki poinformował Teatr Rozmaitości. Danuta Szaflarska miała 102 lata.

W radiowej Jedynce mówiła, że przyznanie jej w 2008 roku Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego jest dla niej wyjątkowo cenne, gdyż o nagrodzie zdecydowali widzowie.

Aktorka podkreśliła, że wiele jej poprzednich ról, które określiła jako "granie amantek" nie dało jej satysfakcji. - Człowiek się tylko wdzięczy, mizdrzy, to nic takiego - dodała. Podkreśliła, że bardzo ceni sobie swój epizod w "Pokłosiu" Bogusława Pasikowskiego, gdyż było to "trudne zadanie aktorskie".

Cieszyła się, że "Pokłosie” oburza ludzi, którzy "wyobrażają sobie, że Polacy są idealni, tolerancyjni i tylko ratowali". Przekonywała, że zło wyrządzano Żydom także w wielu innych krajach, jej zdaniem "sytuacja stwarza takie warunki, że człowiek nigdy nie wie, czy nie zrobi czegoś strasznego”.

Danuta Szaflarska wspominała, że skończyła szkołę teatralną i została zawodową aktorką w momencie wybuchu II wojny światowej.  

- Czym jest aktorstwo? To bakteria, którą człowiek jest zarażony … Nie, kochana, źle mówię… jeżeli ma człowiek w jakimś kierunku uzdolnienia, jeżeli wybierze sobie zawód, który go interesuje, który kocha, to jest szczęśliwym - tłumaczyła.

Jej zdaniem nie wolno wykonywać zawodu, który się nie lubi, gdyż nie będzie się zadowolonym.

 - Jestem osobą szczęśliwą, spełnioną w życiu zawodowym, w życiu prywatnym też. Mam świetne córki, wnuki – podsumowała Danuta Szaflarska.

Danuta Szaflarska w 2007, podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, została nagrodzona wyróżnieniem dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Pora umierać". Na tym festiwalu otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej w roku 1991 (za "Diabły, diabły") i w 1993 (za "Pożegnanie z Marią"). Została nagrodzona Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. 8 marca 2008 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktorka Danuta Szaflarska skończyła 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 10:54
Danuta Szaflarska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, świętuje dziś urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolak: zostałem aktorem, bo chciałem zaimponować dziewczynie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
Zaczęło się od wielkiej miłości do dziewczyny. - Będąc licealistą w Mińsku Mazowieckim moja sympatia zaczęła uczęszczać do dziwnego kółka teatralnego. Bardzo mnie to denerwowało - wspomina Tomasz Karolak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andrzej Łapicki był arystokratą wśród aktorów"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:38
- Był konstruktorem swoich ról, stąd ten jego sławny dystans - wspomina zmarłego aktora prezes Związku Aktorów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachowski: przez trzy lata byłem organistą, grałem też na weselach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 13:00
Od dziecka marzył o karierze muzyka, piosenkarza. Grał podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego w rodzinnych Brzezinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rak pozwala przewartościować swoje życie"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:30
- Moje bohaterki mają wolę walki i przetrwania. Dzięki chorobie uświadomiły sobie znaczenie życia - mówiła w "Godzinie prawdy" Liliana Komorowska-Głąbczyńska, aktorka i reżyserka filmu dokumentalnego o kobietach walczących z rakiem piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Stankiewicz laureatką nagrody dziennikarskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 20:42
Reżyserka i liderka "Solidarnych 2010" została laureatką trzeciej edycji nagrody im. Jacka Maziarskiego.
rozwiń zwiń