Zmarła Danuta Szaflarska. Przypominamy wywiad z aktorką

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 17:00
- Dla kogo my gramy? Gdyby nie było widzów, to i nas by nie było – tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" znakomita aktorka Danuta Szaflarska w wywiadzie udzielonym w 2012 roku.
Audio
  • Wywiad z Danutą Szaflarską (Jedynka)
  • Danutę Szaflarską w rozmowie z Patrykiem Michalskim wspominają Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz i Dorota Kędzierzawska (Sygnały dnia/Jedynka)
Zmarła Danuta Szaflarska. Przypominamy wywiad z aktorką
Foto: PAP/Jacek Turczyk

O śmierci aktorki poinformował Teatr Rozmaitości. Danuta Szaflarska miała 102 lata.

W radiowej Jedynce mówiła, że przyznanie jej w 2008 roku Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego jest dla niej wyjątkowo cenne, gdyż o nagrodzie zdecydowali widzowie.

Aktorka podkreśliła, że wiele jej poprzednich ról, które określiła jako "granie amantek" nie dało jej satysfakcji. - Człowiek się tylko wdzięczy, mizdrzy, to nic takiego - dodała. Podkreśliła, że bardzo ceni sobie swój epizod w "Pokłosiu" Bogusława Pasikowskiego, gdyż było to "trudne zadanie aktorskie".

Cieszyła się, że "Pokłosie” oburza ludzi, którzy "wyobrażają sobie, że Polacy są idealni, tolerancyjni i tylko ratowali". Przekonywała, że zło wyrządzano Żydom także w wielu innych krajach, jej zdaniem "sytuacja stwarza takie warunki, że człowiek nigdy nie wie, czy nie zrobi czegoś strasznego”.

Danuta Szaflarska wspominała, że skończyła szkołę teatralną i została zawodową aktorką w momencie wybuchu II wojny światowej.  

- Czym jest aktorstwo? To bakteria, którą człowiek jest zarażony … Nie, kochana, źle mówię… jeżeli ma człowiek w jakimś kierunku uzdolnienia, jeżeli wybierze sobie zawód, który go interesuje, który kocha, to jest szczęśliwym - tłumaczyła.

Jej zdaniem nie wolno wykonywać zawodu, który się nie lubi, gdyż nie będzie się zadowolonym.

 - Jestem osobą szczęśliwą, spełnioną w życiu zawodowym, w życiu prywatnym też. Mam świetne córki, wnuki – podsumowała Danuta Szaflarska.

Danuta Szaflarska w 2007, podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, została nagrodzona wyróżnieniem dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Pora umierać". Na tym festiwalu otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej w roku 1991 (za "Diabły, diabły") i w 1993 (za "Pożegnanie z Marią"). Została nagrodzona Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. 8 marca 2008 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktorka Danuta Szaflarska skończyła 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 10:54
Danuta Szaflarska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, świętuje dziś urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolak: zostałem aktorem, bo chciałem zaimponować dziewczynie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
Zaczęło się od wielkiej miłości do dziewczyny. - Będąc licealistą w Mińsku Mazowieckim moja sympatia zaczęła uczęszczać do dziwnego kółka teatralnego. Bardzo mnie to denerwowało - wspomina Tomasz Karolak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andrzej Łapicki był arystokratą wśród aktorów"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:38
- Był konstruktorem swoich ról, stąd ten jego sławny dystans - wspomina zmarłego aktora prezes Związku Aktorów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachowski: przez trzy lata byłem organistą, grałem też na weselach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 13:00
Od dziecka marzył o karierze muzyka, piosenkarza. Grał podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego w rodzinnych Brzezinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rak pozwala przewartościować swoje życie"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:30
- Moje bohaterki mają wolę walki i przetrwania. Dzięki chorobie uświadomiły sobie znaczenie życia - mówiła w "Godzinie prawdy" Liliana Komorowska-Głąbczyńska, aktorka i reżyserka filmu dokumentalnego o kobietach walczących z rakiem piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Stankiewicz laureatką nagrody dziennikarskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 20:42
Reżyserka i liderka "Solidarnych 2010" została laureatką trzeciej edycji nagrody im. Jacka Maziarskiego.
rozwiń zwiń