"Słuch to podstawa w zawodzie aktora"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 16:15
Andrzej Strzelecki - rektor warszawskiej Akademii Teatralnej - jest nazywany "profesorem od piosenki". Zawodowe zainteresowania skłoniły go do napisania i wyreżyserowania spektaklu "Szpilmania – Tych lat nie odda nikt”.
Audio
Andrzej Strzelecki
Andrzej StrzeleckiFoto: ze zbiorów Andrzeja Strzeleckiego

Andrzej Strzelecki podkreślał w "Muzycznej Jedynce" jak ważny w zawodzie aktora jest słuch. - Nie chodzi nawet o samo śpiewanie, ale również o prowadzenia dialogu czy mówienie wiersza. Dzięki temu, że aktor posiada słuch, będzie on wstanie odróżnić dziurę od pauzy. Jest to więc rzecz bardzo przydatna w uprawianiu zawodu aktora, nie koniecznie śpiewającego - mówił.

W przedstawieniu "Szpilmania – Tych lat nie odda nikt” można usłyszeć najlepsze, najbardziej znane i popularne piosenki Władysława Szpilmana wybrane z całej  jego twórczości, m.in. "Nie wierzę piosence", "Deszcz", "Tych lat nie odda nikt", "Przyjdzie na to czas", "Trzej przyjaciele z boiska", "W małym kinie" czy "Czerwony autobus".

- To jest pięknie przeczytany Szpilman, którego nowe opracowania nie okradają z tego co u Szpilmana najważniejsze, czyli pięknej melodii i fantastycznej harmonii - mówił w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Strzelecki.

Spektakl "Szpilmania – Tych lat nie odda nikt” ma bardzo określony cel artystyczny. Chodzi o próbę wprowadzenia tej muzyki w ponowny obieg publiczny. Młodzi wykonawcy dla młodych słuchaczy winni stać się pomostem łączącym piękną i – de facto – ponadczasową muzykę dziadków z gustem muzycznym wnuków.
Miejscem akcji spektaklu jest studio radiowe. Nie jest to jednak biograficzny spektakl o Szpilmanie czy historia radia, ale prezentacja jego twórczości.

Przedstawienie w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego będzie można obejrzeć na żywo w niedzielę 6 stycznia w mateczniku zespołu Mazowsze, czyli w Otrębusach.

Patronem "Szpilmanii – Tych lat nie odda nikt” jest radiowa Jedynka.

Posłuchaj całej rozmowy Pawła Sztompke z Andrzejem Strzeleckim.
pg

Czytaj także

Porozumienie pokoleń. Mistrz i uczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 12:09
Na przykładzie Katarzyny Dąbrowskiej i Andrzeja Strzeleckiego autorka reportażu Dorota Boniecka-Górny pokazuje relacje mistrz i uczeń. Jak wiele możemy się od siebie nauczyć? Czy potrafimy znaleźć porozumienie międzypokoleniowe?
rozwiń zwiń