Nina Simone wraca. "Protest songi śpiewała jak nikt”

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 14:26
Nina Simon od lat fascynuje Monikę Mariotti (na zdjęciu) za swoje zaangażowanie społeczne. – Jej bronią był śpiew, dlatego sprzeciw wobec okrucieństw świata wyobrażała w swoich charakterystycznych protest songach – mówiła wokalistka, która postanowiła oddać jej hołd na scenie.
Audio
Monika Mariotti w spektaklu Moja Nina
Monika Mariotti w spektaklu "Moja Nina"Foto: mat. prom./ Teatr Syrena

Monika Mariotti wciela się w postać Niny Simone w spektaklu "Moja Nina”. Jest on połączeniem recitalu z klasycznym monodramem opartym na adaptacji autobiografii Simone. Utwory specjalnie na potrzeby spektaklu przełożyła Katarzyna Groniec.
– Śledzę dokonania Niny Simone od 10 lat, czyli od czasu, kiedy jeszcze mieszkałam we Włoszech. Pomysł spektaklu jest mój, ale tacy ludzie jak Kasia Groniec pomogli mi to ziścić. To bardzo konkretna osoba i dlatego poprosiłam ją o przetłumaczenie tekstów – opowiadała Monika Mariotti w "Muzycznej Jedynce”.
Nina Simone sama mówiła o sobie, że była ogromnie skrzywdzona, nie mogąc kształcić się z powodu koloru skóry. – Niestety, wtedy nie było absolutnie szansy dla czarnoskórych, aby cokolwiek robić. A już takie marzenie, jak bycie pierwszą pianistką koncertową w Ameryce, było niemożliwe, ale ona w to wierzyła. Powstał nawet specjalny fundusz na jej naukę – mówiła wokalistka.


W latach 60. Nina Simone była zaangażowana w ruch obrony praw obywatelskich. Dlatego też nagrała kilka piosenek o wymowie politycznej: "To Be Young", "Gifted and Black", "Mississippi Goddam" (odpowiedź na wysadzenie kościoła w Birmingham w Alabamie, gdzie zginęło czworo czarnych dzieci), czy "I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free". - Miała szczęście, że trafiła w środek czarnej rewolucji, w latach sześćdziesiątych. Jej bronią był śpiew, dlatego sprzeciw wobec świata wyobrażała w swoich protest songach – opowiadała Monika Mariotti.
Spektakl „Moja Nina” można oglądać w warszawskim Teatrze Syrena. Monice Mariotti towarzyszy zespół w składzie: Michał Lamża, Gwidon Cybulski, Nikodem Bąkowski. Więcej o spektaklu i Ninie Simone w nagraniu audycji. Zapraszamy!
Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

ei

Czytaj także

"Ciemna Strona Jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2008 00:00
CSM - 2 listopada
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geniusz Niny Simone

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 16:07
Przypomnijmy sobie niezwykłe improwizacje fortepianowe Niny Simone i jej niezwykły, charyzmatyczny głos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Groniec o Ninie Simone

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 11:34
Premiera w Teatrze Konsekwentnym oraz zapowiedź konkursu wokalnego.
rozwiń zwiń