Polska Janis Joplin? Sprawdź sam

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 12:57
Tylko ona ma w repertuarze monodram "Moja mama Janis", który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i zdobył nagrodę na Festiwalu Teatrów Muzycznych. To sceniczna opowieść o Janis Joplin.
Audio
Jolanta Litwin-Sarzyńska w studiu radiowej Jedynki
Jolanta Litwin-Sarzyńska w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Jolanta Litwin-Sarzyńska przyznaje w radiowej Jedynce, że widzi wiele podobieństw między nią a Janis. - Joplin urodziła się w małym miasteczku w Teksasie, była nierozumiana, za duża była jak na to miasteczko, taka trochę czarna owca. Ja w moim miasteczku też czułam się podobnie - mówi gość radiowej Jedynki.

Potem Joplin wyjeżdża, zdobywa sławę i wraca z nadzieją, że będzie w miasteczku doceniona. Niestety myli się. Umiera w wieku 27 lat w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdyby żyła, 19 stycznia skończyłaby 70 lat.
Jolanta Litwin-Sarzyńska podkreśla, że ponieważ jest aktorką, chciała przekazać coś więcej niż tylko odśpiewać piosenki. Pomogły w tym polskie teksty, tłumaczone przez Daniela Wyszogrodzkiego i Maciejkę Mazan. Przygotowanie spektaklu trwało prawie dwa lata. Tyle czasu zabrało zdobywanie praw do polskich tekstów.

Jolanta Litwin-Sarzyńska wyznaje, że bardzo chciała zrobić ten spektakl. I nawet, gdyby już nic więcej nie zrobiła, czuje się spełniona jako aktorka. Ale nie jest tak źle. Gość "Leniwej niedzieli" jest etatową aktorką teatru Syrena, ma męża i dzieci. Mąż, uznany dziennikarz Piotr Sarzyński, był współtwórcą spektaklu. Razem pracują nad kolejną częścią przedstawienia.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Maria Szabłowska.
(ag)

Czytaj także

Królowie Dnia Ostatniego, czyli na nowo o tym co było

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 16:00
Na Zachodzie już od kilku lat panuje moda na powrót do muzyki lat 60. i 70. Polscy muzycy też chętnie sięgają do takich źródeł: członkowie zespołu Królowie Dnia Ostatniego nie ukrywają, że to właśnie dźwięki sprzed 40 lat inspirują ich najbardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szuka sponsorów, aby wydać przeboje

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 17:10
Krzysztof Logan Tomaszewski - autor wielu przebojowych piosenek ma w zanadrzu dwa hity. Ale nie ma pieniędzy na ich realizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weterani bluesa jadą zawojować Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 14:58
Na międzynarodowy festiwal do jaskini lwa, czyli do Ameryki wybiera się Sławek Wierzcholski ze swoją Nocną Zmianą Bluesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendarna grupa znów śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 08:52
Studio "Muzycznej Jedynki" odwiedzą członkinie zespołu Alibabki, który w powojennej historii polskiej muzyki rozrywkowej był unikatową formacją.
rozwiń zwiń