"Tajemnica Westerplatte" i skandal wyprzedzający

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 16:40
15 lutego wchodzi na ekrany film "Tajemnica Westerplatte". W pierwotnej wersji scenariusza była scena, w której obrońcy placówki sikają na portret marszałka Rydza-Śmigłego. I wybuchł skandal.
Audio
Kadr z filmu Tajemnica Westerplatte
Kadr z filmu "Tajemnica Westerplatte"Foto: Artur Cichmiński/ITI Cinema

Kontrowersyjna scena była w bardzo początkowej wersji scenariusza. - Później została zmieniona i to nie pod wpływem medialnej wrzawy - mówi Paweł Chochlew, reżyser i scenarzysta. Wyjaśnia też w radiowej Jedynce, że po uwagach producenta scena sikania pozostała, ale już nie na portret. I stało się to dużo wcześniej, nim rozdmuchały temat media. Ale zamieszanie położyło się cieniem na filmie.

Paweł
Paweł Chochlew w studiu radiowej Jedynki

- Scena sikania jest, bo potrzebowałem w scenariuszu i w filmie znaku zwątpienia żołnierzy po bardzo dramatycznych przejściach - mówi twórca filmu. Dlatego jego pierwszym pomysłem było użycie portretu marszałka. Ale później doszedł do wniosku, że ocenę Rydza-Śmigłego należy zostawić historykom. Zaś on nie ma prawa tak potraktować konkretnego człowieka, który żył i miał rodzinę. Więc zmienił tę scenę.
W filmie grają Michał Żebrowski, jako major Sucharski i Robert Żołędziewski, jako kapitan Dąbrowski. Pierwotnie rolę majora Sucharskiego miał grać Bogusław Linda, ale zrezygnował. Reżyser nie chciał podać powodów rezygnacji. - Tak to czasami bywa, film powstawał przez wiele, wiele lat, różne koleje losu nas spotkały i z częścią współpracowników nasze drogi się rozeszły - powiedział Paweł Chochlew.
Posłuchaj całej rozmowy, w której Paweł Chochlew zdradza, jaką tajemnicę Westerplatte chciał w filmie przekazać.
Rozmawiała Joanna Sławińska.
(ag)

Czytaj także

Pogrzeb ostatniego obrońcy Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 16:18
W Brzezinach koło Kielc pochowano zmarłego w niedzielę majora Ignacego Skowrona. Był to ostatni z żołnierzy, broniących we wrześniu 1939 roku Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajemnica Westerplatte" w kinach 15 lutego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 13:52
W jednej z głównych ról wystąpi Michał Żebrowski, autorem muzyki do poświęconego obronie Westerplatte filmu, w reż. Pawła Chochlewa, będzie Jan A.P. Kaczmarek - poinformował dystrybutor, firma ITI Cinema.
rozwiń zwiń