Herdzin i Wist oraz swingujący wzorzec z Sèvres

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 16:45
- Od czasów Sinatry nikt nie wymyślił nic lepszego, niż jego big-bandy. Baliśmy się tego repertuaru, ale udało się, nie przekombinowaliśmy – mówi aranżer Krzysztof Herdzin. Wspólnie z wokalistą Jarosławem Wistem przygotował on projekt "Swinging with Sinatra”.
Audio
  • Swinging with Sinatra – Jarek Wist i Krzysztof Herdzin o projekcie
Herdzin i Wist oraz swingujący wzorzec z Svres
Foto: www.facebook.com/JarekWist/

26 stycznia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmią największe przeboje Franka Sinatry w wykonaniu Jarka Wista oraz zespołu Krzysztofa Herdzina. Organizatorami wydarzenia są Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Agencja Artystyczna Verità Nostra.

>> Bilety na koncert kupisz w internetowym sklepie Polskiego Radia
Na pomysł projektu wpadł wokalista. - Poznałem Krzysztofa Herdzina i po kilku latach zgłosiłem się do niego z pomysłem koncertu piosenek swingujących, zagranego z prawdziwym big-bandem – opowiadał Jarek Wist w "Muzycznej Jedynce". Przyznał przy tym szczerze, że chociaż pomysł był jego, wiązał się z ogromną tremą.
Czyli inaczej, niż u Krzysztofa Herdzina. – Trema to nie jest odpowiednie słowo. Marzyłem od lat o takim wyzwaniu, bo od dawna zajmuję się aranżacjami na duże składy. Jedynym znakiem zapytania było to, czy uda nam się oddać ducha swingu. Bo przecież żyjemy w innych czasach i innej kulturze niż Amerykanie. Na szczęście wydaje mi się, że nie przekombinowaliśmy. Wyszliśmy obronną ręka. Utwory pozostawiłem z ich charakterystycznym elementem lekkości i bujania. Czasami dodawałem od siebie trochę więcej kreatywnych elementów, ale merytorycznie i, jak się już okazało, komercyjnie to produkt udany – opowiadał Herdzin.


Piosenki Sinatry na potrzeby koncertu Krzysztof Herdzin musiał zaaranżować w innej tonacji. - Bo ja mam inna skalę - mówił Jarek Wist. - A do tego utwory są bardzo trudne do wykonania, z szeroką rozpiętością skali. Poza tym dotąd śpiewałem z pięcioma muzykami, a tu nagle stanął za mną ogromy skład najlepszych muzyków w kraju. Do tego sekcja dęta, żywe instrumenty, czyli wszystko, czego brakuje mi w dzisiejszej muzyce. To naprawdę ogromne przeżycie – dodał.
Projekt "Swinging with Sinatra" często porównywany jest do twórczości Michaela Buble. Czy koncerty kanadyjskiego wokalisty były dla polskich artystów wzorem? - To miłe porównanie, ale dla mnie nie, dla mnie wzorem są big bandy, które towarzyszyły Frankowi Sinatrze. To, co wtedy zostało wymyślone do dziś jest wzorem z Sèvres i nic nowego nie wymyślono – dodał Krzysztof Herdzin.
Co Jarek Wist ma wspólnego z Sinatrą i dlaczego w pewnym momencie musiał zupełnie przestać go słuchać? Między innymi o tym można usłyszeć na nagraniu audycji. Zapraszamy!

Rozmawiała Anna Will.

(ei)

--------------------------------

"Swinging with Sinatra – Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band” – Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza na koncert.

Wystąpią:

  • Krzysztof Herdzin – dyrygent, fortepian, aranżacja;
  • Jarek Wist – śpiew;
  • Krzysztof Herdzin Big Band w składzie: Piotr Wrombel – fortepian; Artur Lesicki – gitara; Paweł Pańta – kontrabas; Paweł Dobrowolski – perkusja; Henryk Miśkiewicz, Łukasz Poprawski, Maciej Sikała, Maciej Kociński, Paweł Gusnar – saksofony; Piotr Ziarkiewicz, Przemysław Kostrzewa, Jerzy Małek, Marcin Ołówek – trąbki, flugelhorny; Andrzej Rękas, Michał Tomaszczyk, Dariusz Plichta, Dariusz Nowakowski – puzony.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Swinging with Sinatra", czyli szlagiery na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 00:56
"Swinging with Sinatra – Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band” – Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza na koncert.
rozwiń zwiń