Riverside śpiewa o tym, że Polacy są zniewoleni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 17:32
"Shrine of New Generation Slaves" ("Świątynie niewolnictwa nowej generacji") to najnowsza, piąta już płyta zespołu. Właśnie zniewolenie jest myślą przewodnią tej płyty.
Audio
  • Mariusz Duda i Piotr Grudziński z zespołu Riverside w "Muzycznej Jedynce"
Mariusz Duda (L) i Piotr Grudziński (P) z zespołu Riverside w Muzycznej Jedynce
Mariusz Duda (L) i Piotr Grudziński (P) z zespołu Riverside w "Muzycznej Jedynce"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Riverside to zespół, który gra muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Samo określenie "rock progresywny" działa na niektórych zniechęcająco. Mimo to grupa cieszy się popularnością, o czym świadczy fakt, że na liście najlepiej sprzedawanych płyt w ubiegłym tygodniu ich krążek znalazł się na 3. miejscu i wyprzedził szalenie popularny zespół Weekend.

Riverside
Riverside "Shrihne of new generation slaves"

- Podczas pisania tekstów przyszło mi do głowy, że w dzisiejszych czasach większość osób czuje się tak, jakby byli niewolnikami - mówi Mariusz Duda, wokalista i basista zespołu. Ma on wrażenie, że zniewala nas wszystko. Przede wszystkim ciągłe narzekanie. - Wiem, że pisał o tym już Kazik w swoich tekstach, ale zjawisko stało się w ostatnich latach tak agresywne, że to już jest przesada. Niektórzy ludzie w ten sposób leczą swoje kompleksy - wyjaśnia w "Muzycznej Jedynce" muzyk. Właśnie dlatego umieścił ich w nowej świątyni, którą według niego stanowi centrum handlowe. Większość ludzi niedziele spędza w tych "świątyniach"  zamiast na przykład posiedzieć z rodziną przy stole.
Mariusz Duda dodaje, że na płycie chciał przedstawić kilka sytuacji, w których bohaterowie czują się zdominowani przez otaczającą ich rzeczywistość i nie są w stanie przejąć kontroli nad swoim życiem, przez co czują się w pewien sposób zniewoleni.
Riverside wyrusza wkrótce w trasę koncertową, która ma promować nowy album. Będą grali w Polsce i za granicą, pojadą m.in. do Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Zbigniew Zegler.
(ag)

Czytaj także

Riverside: trylogia na dziesięciolecie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 14:56
O jubileuszowym boksie płytowym królów polskiego prog rocka w audycji "Tu Baron" opowiedział wokalista zespołu Mariusz Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedysponowany wokalista wypromował nieznany zespół

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 19:30
Mieli być przysłowiową zapchajdziurą, ale przyćmili gwiazdę i z mało znanego zespołu stali się jednymi z najpopularniejszych polskich rockmanów. Zespół Kruk wydał już trzecią płytę.
rozwiń zwiń