"Wszyscy mamy brud za paznokciami"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 16:01
Arkadiusz Jakubik - aktor, reżyser i scenarzysta teatralny oraz filmowy - opowiadał w "Muzycznej Jedynce" o roli sierżanta Petryckiego w "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego". Film wchodzi na ekrany 1 lutego.
Audio
Kadr z filmu Drogówka. Od prawej: Arkadiusz Jakubik,  Eryk Lubos,  Robert Wabich,  Jacek Braciak
Kadr z filmu "Drogówka". Od prawej: Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Robert Wabich, Jacek BraciakFoto: materiały prasowe

To nie pierwszy obraz Smarzowskiego, w którym zagrał gość radiowej Jedynki. - Od Wojtka wszystko się zaczęło. A dokładnie od filmu "Wesele". Od tej pory zostałem wrzucony do szuflady z napisem "aktor Smarzowskiego" i, szczerze mówiąc, jakoś sympatycznie się w tej szufladzie czuję - mówi aktor.

Arkadiusz
Arkadiusz Jakubik i Joanna Sławińska

Film "Drogówka" nawiązuje do siedmiu grzechów głównych, ma siedmioro bohaterów, zaś akcja rozgrywa się przez siedem dni. Arkadiusz Jakubik gra tam policjanta, który ma na sumieniu cudzołóstwo. - W tym filmie można mnie zobaczyć w bieliźnie, a czasami bez - śmieje się. Bo grany przez niego bohater to "pies na baby", a liczba takich sytuacji przerosła jego najśmielsze oczekiwania.
Aktor przestrzega, by filmu nie traktować dosłownie, jako opowieści o policjantach, choć akcja rozgrywa się w tym środowisku. Reżyser chciał przedstawić pewne zachowania Polaków, które zdarzają się wszędzie. - Dla mnie "Drogówka", tak jak wszystkie filmy Smarzowskiego, jest próbą dotarcia do genezy natury człowieka - zauważa. Podkreśla, że każdy z nas ma jakiś brud za paznokciami.
Film jest ciekawy również pod względem formalnym. Otóż 20-30 % zdjęć pochodzi z telefonów komórkowych, którymi bohaterowie kręcili filmiki, by zabezpieczyć się na przyszłość.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Joanna Sławińska.

(ag)

Czytaj także

Topa o "Drogówce": to film o tym jak bardzo się zmieniliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:53
W swoim najnowszym dziele Wojciech Smarzowski bierze pod lupę środowisko polskiej policji. Jednak jak zapewnia grający główną rolę Bartłomiej Topa – "Drogówka" nie jest filmem oskarżycielskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Smarzowski już nie daje "w łapę"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 15:47
Każdy film Wojciecha Smarzowskiego wywołuje ogromne poruszenie. "Wesele", "Dom zły", "Róża". Tak będzie i z najnowszym jego filmem - "Drogówką".
rozwiń zwiń