Płyta, która sprawia kłopoty

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 13:02
Grażyna Orlińska, Magdalena Choryło i Grzegorz Marchowski, którzy mówili o płycie "Powiedz jej". To album z piosenkami do wierszy Grażyny Orlińskiej, do których muzykę skomponował Grzegorz Marchowski.
Audio
  • Grażyna Orlińska, Magda Choryło i Grzegorz Marchowski o płycie "Powiedz jej"
Grażyna Orlińska (P), Grzegorz Marchowski (C) i Magdalena Choryło (L) w studiu radiowej Jedynki
Grażyna Orlińska (P), Grzegorz Marchowski (C) i Magdalena Choryło (L) w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Grażyna Orlińska to poetka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek.

Grażyna
Grażyna Orlińska

Spod jej pióra wyszły m.in.: "Chałupy welcome to", która w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego stała się swego czasu prawdziwym hitem.

- Jestem dotknięta syndromem kapitana Klossa - żartuje poetka. - Bo czego by Stanisław Mikulski nie zagrał będzie aktorem jednej roli, a czego by Orlińska nie napisała będzie autorką Chałup - wyjaśnia. "Chałupy.." to nie jest reprezentacyjny dla niej tekst, ale dzięki niemu zaistniała w środowisku. "Powiedz jej" to druga wspólna płyta gości "Leniwej niedzieli". 

Grażyna Orlińska wspomina, że kiedyś krążyła plotka, iż Orlińska to pseudonim Marii Czubaszek. - Dostawałam nawet do podpisu umowy zawarte z panią Czubaszek - mówi poetka. To dla niej był wielki komplement.
Grzegorz Marchowski to jedna z legend trójmiejskiej poezji śpiewanej.

Grzegorz
Grzegorz Marchowski

Uczestnik i laureat wielu przeglądów i festiwali. Od czasów studenckich związany z przeglądem piosenki w Szklarskiej Porębie, spotkaniami bazunowymi i Yappą. Śpiewa głównie własne kompozycje, do wierszy min. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Kubiaka, czy Waldemara Chylińskiego.
Wspomina, że z Grażyną Orlińską poznali się przez internet. Znalazł jej tekst "Rozmodlony", ułożył do niego muzykę i umieścił na Youtubie. A poetka zażądała tantiemów. Podczas wyjaśniania sprawy zdecydowali się na współpracę. - Te teksty do mnie śpiewają, czytam wiersz i on do mnie śpiewa, wystarczy go tylko ubrać w akordy - mówi artysta o tekstach, które dostaje od Grażyny Orlińskiej.
Magdalena Choryło poznała się z Grażyną Orlińską podczas warsztatów muzycznych. Poetka wspomina, że urzekł ją głos Magdy.

Magdalena
Magdalena Choryło

Piosenkarka przyznaje, że na początku czyta wiersze Orlińskiej pobieżnie. - A potem, kiedy zaczynam je śpiewać, okazuje się, że są one o zupełnie czymś innym niż na początku - mówi Magda Choryło. To nie tylko jej odczucie. Bo kiedy rozmawia ze znajomymi, to również przyznają, że w wierszach Orlińskiej znajdują zupełnie coś innego niż wtedy, kiedy pierwszy raz usłyszeli je na koncertach.
"Powiedz jej" jest klasyfikowana, jako poezja śpiewana, ale to nie poezja taka, jaka kojarzy się z wędrowaniem, ogniskiem i gitarą. - Ta płyta wymyka się wszelkim etykietom i jest pewnym wyzwaniem i dla recenzentów, i dla sklepów muzycznych, które nie do końca wiedzą na jakiej półce ją umieścić - mówi Grażyna Orlińska.
Posłuchaj całej rozmowy, która prowadziła Maria Szabłowska.
(ag)

Czytaj także

Wielkie słowa, bo wielcy poeci, wielka muzyka, bo wielki kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 22:15
Dariusz Michalski w swojej audycji przedstawia poezję śpiewaną, którą wybrał, ukochał, po swojemu zrealizował wielki polski wokalista, multiinstrumentalista i kompozytor - Czesław Niemen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Zimerman o Witoldzie Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 11:10
W dzisiejszej "Muzycznej Jedynce" zaprezentujemy wywiad z najwybitniejszym polskim pianistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzena Korzonek wyznaje: nie byłam gotowa na sukces

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 15:47
Debiutancka płytę wydała dopiero 10 lat po debiucie sceniczny. I uważa, że to bardzo dobrze. – Bo potrzebowałam czasu na to, żeby dojrzeć – mówiła wokalistka w "Muzycznej Jedynce”.
rozwiń zwiń