Złamana kariera legendy polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 18:50
15 lutego minęły dwa lata od śmierci Karin Stanek. - Pochodziła ze Śląska i zawsze była z tego dumna - mówi w radiowej Jedynce Anna Kryszkiewicz, jej przyjaciółka i zarazem autorka jej biografii.
Audio
  • Jak zaczęła się kariera Karin Stanek? Gdzie wokalistka występowała? Jak upamiętnia ją jej rodzinne miasto, Bytom? Posłuchaj!!!
Karin Stanek (1972)
Karin Stanek (1972)Foto: PAP/Jacek Gill

Anna Kryszkiewicz wspomina, że poznała przyszłą gwiazdę pod koniec lat 60., kiedy piosenkarka rozstawała się z zespołem Czerwono-Czarni. Karin postanowiła wtedy rozpocząć karierę solową. Ogromną popularność przyniósł jej dopiero festiwal w Sopocie. - Zaśpiewała wtedy piosenkę "Malowana lala", którą musiała wielokrotnie powtarzać, bo rozentuzjazmowana publiczność nie pozwalała jej opuścić estrady - wspomina gość "Muzycznej Jedynki".

Anna
Anna Kryszkiewicz w studiu radiowej Jedynki

W roku 1972 rodzina Karin otrzymała pozwolenie na wyjazd do zachodnich Niemiec. - Ona nie chciała jechać, więc została w kraju, i wtedy zaatakowało ją wiele mediów, nie mogących znieść tego, że Polskie Radio lansowało utwory artystki mającej rodzinę w zachodnich Niemczech - dodaje Anna Kryszkiewicz.

Biografka wspomina również gorące przywiązanie Karin Stanek do rodzinnego kraju. - Kiedy starała się o paszport, by móc wyjechać za granicę, nigdy nie chodziło jej o pozostanie w obcym państwie. Chciała tylko mieć możliwość występowania, a w Polsce od czasu, gdy liczne media zaczęły ją traktować jak wroga, rzadko miała ku temu okazję. Telewizja niekiedy ją zapraszała, ale to nie wystarczało.

Wyjechała więc do Niemiec, gdzie otworzyły się przed nią drzwi do wielkiej kariery. Niestety właśnie wtedy, kiedy miała się odbyć promocja jej kilku wydanych w Niemczech płyt, wybuchł stan wojenny. Karin nie miała wyboru i musiała przyjąć obywatelstwo niemieckie. Na początku lat 90. przyjeżdżała do Polski często. - Cieszyła się, kiedy mogła śpiewać dla swojej publiczności - wspomina Anna Kryszkiewicz.

22 lutego w Teatrze Korez w Katowicach odbędzie się prapremiera monodramu muzycznego "Karin Stanek".

Rozmawiała Maria Szabłowska.

mk

Czytaj także

Urodziny Karin Stanek

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 10:00
Gdyby choroba nie zabrała Karin Stanek w lutym tego roku, artystka skończyłaby 18 sierpnia 65 lat... albo 68. Zamieszanie wokół daty urodzenia to nie jedyna zagadka, jaką zostawiła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich muzyka i obrazy wciąż do nas mówią

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 17:00
- Tradycją naszych spotkań w tym dniu jest to, że zachęcam Państwa do sięgania po rodzinne albumy i wspólnego oglądania rodzinnych zdjęć. My także sięgamy po fotografie tych, którzy odeszli - wprowadził do swojej audycji Piotr Baron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charyzmatyczna Karin Stanek o dziecięcej twarzy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 09:00
Z Czerwono-Czarnymi zjeździła pół Europy. Występowała także w USA i Kanadzie. Kiedy przyszło jej pożegnać się z zespołem, czuła ogromny żal i rozczarowanie. Dokładnie rok temu Karin Stanek odeszła na zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karin Stanek bohaterką monodramu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 08:07
W "Muzycznej Jedynce" wspominać będziemy zmarłą dwa lata temu piosenkarkę.
rozwiń zwiń