Amerykańscy fachowcy docenili polskiego fachowca

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 16:39
Artur Reinhart - polski operator został nominowany do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) uważanej za najważniejszą nagrodę zawodową operatorów na świecie.
Audio
Artur Reinhart w studiu radiowej Jedynki
Artur Reinhart w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

To była nominacja za mini serial "Hatfields & McCoys". - Jeśli można tę nagrodę porównać do czegoś, to do festiwalu Camermimage, bo to jest takie miejsce, gdzie spotykają się fachowcy-operatorzy w swoim gronie - mówi Artur Reinhart - gość "Muzycznej Jedynki". Cieszy się z nominacji kolegów, bo jest przyjemnie, że go zauważyli, zwłaszcza, że ASC w zasadzie nagradza tylko swoich członków, a on nie jest członkiem. Więc czuje się podwójnie uhonorowany ta nominacją.
Artur Reinhart opowiada w radiowej Jedynce o kulisach realizacji trzyodcinkowego mini serialu "Hatfields & McCoys", który opowiada o krwawej wojnie dwóch klanów z amerykańskiego Południa. Wojnie, która trwała przez wiele pokoleń i zbierała krwawe żniwo po obu stronach. W Stanach Zjednoczonych serial obejrzało ponad 50 milionów ludzi. - Ten serial był kręcony jak film fabularny, było 90 dni zdjęciowych i gwiazdorska obsada z Kevinem Costnerem i Tomem Berengerem - mówi operator. Popularność mini serialu Artur Reinhart tłumaczy zainteresowaniem Amerykanów swoją historią.

Joanna
Joanna Sławińska i Artur Reinhart

Najtrudniejsze podczas realizacji był ogrom przedsięwzięcia oraz to, że zdjęcia, ze względów oszczędnościowych, kręcono w Rumunii. Bo choć tamtejsze góry udawały góry amerykańskie, to roślinność była inna. - Inne listki, inne drzewa, trzeba było na to uważać. To było dosyć trudne - wyjawia operator.
Teraz Artur Reinhart razem z Dorotą Kędzierzawską zaangażował się w akcję "Polska światłoczuła". Jadą do wschodniej Polski z filmem "Inny świat" o Danucie Szaflarskiej. Film będzie wyświetlany w małych miejscowościach, w których nie ma kina, a podczas i po projekcji twórcy będą dyskutować z widzami na jego temat.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Joanna Sławińska.
(ag)

Czytaj także

Andrzej Chyra w filmie o miłości niemożliwej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:12
W lutym na festiwalu Berlinale premierę będzie miał najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej "W imię...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były policjant: śledczy powinni zająć się Smarzowskim

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 08:06
- Reżyser sam się przyznał, że popełniał przez wiele lat przestępstwa, a to jest ścigane z urzędu - mówił w Jedynce Wojciech Pasieczny, były policjant warszawskiej drogówki.
rozwiń zwiń