Ascetyczna Golgota Brylla i Dudy-Gracza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 13:29
Wszystko zaczęło się od obrazów. Potem był poemat pasyjny, a na końcu muzyka i jej ascetyczne wykonanie. O tym, jak "Golgota Jasnogórska" połączyła wielu artystów opowiadał w "Muzycznej Jedynce" Marcin Styczeń.
Audio
  • O płycie "Golgota Jasnogórska" opowiada Marcin Styczeń (Muzyczna Jedynka)
Fragment okładki albumu Golgota jasnogórska
Fragment okładki albumu "Golgota jasnogórska" Foto: mat. promocyjne

"Golgota Jasnogórska" była pisana przez Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

- Z jednej strony mówiąc o "Golgocie Jasnogórskiej" odwołujemy się do spotkania dwóch wielkich artystów: Jerzego Dudy-Gracza i Ernesta Brylla. O ile Golgota Dudy-Gracza jest narodowo-katolicka, to Golgota Brylla jest uniwersalna, bardziej osobista, to Golgota, która rozgrywa się w nas samych i obok nas - wyjaśnił gość Zbigniewa Krajewskiego.

Z drugiej zaś strony "Golgota Jasnogórska" to muzyczny album, który powstał dzięki niezwykłemu spotkaniu Joanny Lewandowskiej z Marcinem Styczniem. Płyta składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje czytane są przez Ernesta Brylla, czternaście stacji śpiewanych przez Lewandowską i Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Na okładce płyty dzięki uprzejmości żony malarza Wilmy Dudy-Gracz oraz oo. paulinów wykorzystany został obraz Jerzego Dudy-Gracza "Stacja I – Jezus na śmierć skazany".

- Do tej pory nasze płyty z Ernestem były męskie. Dzięki Joannie pojawił się żeński pierwiastek i bardzo dobrze, na tym polega siła tego albumu - podkreślił gość "Muzycznej Jedynki".

Jak doszło do spotkania dwójki muzyków i nagrania albumu? A także o tym, jak Duda-Gracz namawiał Brylla do pisania w szpitalu dowiecie się Państwo słuchając całej rozmowy!
"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stuhr o "Obywatelu": między paszkwilem a satyrą jest różnica

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 18:52
- Chcę połączyć ogień i wodę, komedię z dramatem. Chodzi o wyzwolenie z naszych przywar i słabości, o uzdrawiający śmiech. Chciałbym, by ten film był komedią, ale boję się słowa "ironiczny" - o swoim najnowszym projekcie Jerzy Stuhr opowiadał w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Arkadiusz Jakubik wpędził w depresję Marię Szabłowską

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 15:50
Znany aktor nagrał płytę z zespołem Dr Misio. – To rock’n’roll bez przebaczenia. A teksty napisali nam najbardziej depresyjni autorzy w tym kraju – opowiadał Arkadiusz Jakubik w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frywolne Strachy na Lachy? Grabaż się przełamał

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 16:21
Szósta płyta Strachów na Lachy pod wieloma względami jest inna. O szczegółach w "Muzycznej Jedynce" opowiadał Krzysztof Grabowski, czyli Grabaż - wokalista i lider grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pianista Ignacy Lisiecki: muzyka musi płynąć z serca

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:16
Rzadko w Muzycznej Jedynce gości artysta zajmujący się muzyką poważną. Ignacy Lisiecki, młody pianista, który właśnie zadebiutował płytą opowiada o swych muzycznych wyborach i planach na przyszłość.
rozwiń zwiń