Gajos: zło musi przypominać człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 07:00
W "Układzie zamkniętym” Ryszarda Bugajskiego Janusz Gajos zagrał skorumpowanego prokuratora, który niszczy firmę trójki biznesmenów. Aktor przyznał w Jedynce, że to "skoncentrowane zło”. Zdradził też, jak wiarygodnie zagrać takiego człowieka.
Audio
  • Janusz Gajos o filmie "Układ zamknięty" (Aktualności kulturalne/ Jedynka)
Janusz Gajos w filmie Układ zamknięty
Janusz Gajos w filmie "Układ zamknięty" Foto: Kino Świat/mat.prom.

"Układ zamknięty” jest opowieści o przedsiębiorcach, którzy stali się celem intrygi skorumpowanych urzędników państwowych + prokuratora (w tej roli Janusz Gajos) oraz naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor).

Ja się gra postać, która koncentruje w sobie tyle zła? - Taki ktoś musi przypominać człowieka; nie może być tylko złem, bo wtedy stanie się hasłem. Każda postać powinna obejmować różne elementy, które pomagają nam uświadomić sobie, że taki człowiek mógłby faktycznie istnieć - mówił w Jedynce Janusz Gajos.

Inspiracją dla scenarzystów "Układu zamkniętego", Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.

Jak mówiła prowadząca rozmowę Joanna Sławińska, film to "przerażająca wizja, w której państwo walczy z obywatelem”. Janusz Gajos zaznaczył przy tym, że państwo "to jesteśmy my, bo wybieramy ludzi, którzy mają zarządzać”. - Żyjemy długo w demokratycznym kraju, ale bałagan sprzed demokracji jeszcze się ciągnie. Państwo jest od tego, by dostrzegać patologie i znaleźć sposób na uregulowanie problemu. Zainteresowanie ludzi i mediów tym filmem wskazuje, że poruszyliśmy bardzo istotny temat i warto było o tym opowiedzieć - dodał Janusz Gajos.

"Układ zamknięty" został w całości sfinansowany ze środków prywatnych, pochodzących między innymi od polskich firm i przedsiębiorców, dla których historia opowiedziana w scenariuszu okazała się poruszająca i ważna. W obsadzie między innymi: Przemysław Sadowski, Urszula Grabowska, Magdalena Kumorek. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr, a piosenkę tytułową, promującą film, wykonuje zespół Kult.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Joanny Sławińskiej z Januszem Gajosem. Aktor zdradza w niej m.in. jakie są jego najbliższe plany zawodowe.

(ei

Czytaj także

Klątwa "Czterech pancernych i psa" prześladuje aktora

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 21:10
W poniedziałek rozdano Warszawskie Nagrody Teatralne, czyli popularne Feliksy. To prestiżowe nagrody przyznawane przez środowisko teatralne stolicy - kolegom aktorom i reżyserom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gajos: u Warlikowskiego musiałem zdezerterować

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 16:00
- Nie mogłem stanąć przed ludźmi i udawać, że mam coś ważnego do zakomunikowania - wspomina Janusz Gajos swoje słynne wycofanie się z roli Prospera w Szekspirowskiej "Burzy" w Teatrze Rozmaitości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Układ zamknięty" zainteresował kancelarię byłego wicepremiera

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 23:59
- W trakcie realizacji "Układu zamkniętego" dzwonili do mnie ludzie Waldemara Pawlaka. Obawiali się, że chcemy ich skrzywdzić - mówił w Dwójce Ryszard Bugajski, reżyser wchodzącego do kin politycznego thrillera.
rozwiń zwiń