W "Imagine" nie ma muzyki portugalskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 15:35
Tomasz Gąssowski autor muzyki do filmu "Imagine" wyjaśnia w Muzycznej Jedynce, że swą muzyką chciał oddać charakter osób niewidomych.
Audio
  • Tomasz Gąssowski: nie chciałem pisać muzyki portugalskiej (Muzyczna Jedynka)
Tomasz Gąssowski
Tomasz GąssowskiFoto: Andrzej Świetlik

Film miał swój debiut pół roku temu w Toronto. Został również pokazany na Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym dostał dwie nagrody - publiczności i za reżyserię.
Tomasz Gąssowski podkreśla, że choć akcja filmu dzieje się w Lizbonie, to - jego zdaniem - muzyka nie przypomina portugalskiej. Bo najłatwiejsze byłoby napisanie muzyki naśladującej portugalską. - Po co robić muzykę portugalską, jak robią ją Portugalczycy - wyjaśnia kompozytor w "Muzycznej Jedynce". Ponieważ jest to film o osobach niewidomych, więc pomyślał, że warto by było zrobić muzykę oddającą charakter tych osób. Tomasz Gąssowski zaczął pisać muzykę dwa lata temu po przeczytaniu scenariusza.
Reżysera filmu "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego kompozytor zna już 20 lat. Pisał muzykę do jego wcześniejszych filmów, m.in. obrazu "Sztuczki", który był dystrybuowany w 70 krajach. "Imagine" może pobić ten rekord. Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę na dobrą obsadę. Główne role grają Edward Hogg, młody i uznany już aktor brytyjski i Alexandra Maria Lara, niemiecka aktorka pochodzenia rumuńskiego.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Paweł Sztompke.
(ag)

Zobacz więcej na temat: Andrzej Jakimowski FILM

Czytaj także

Andrzej Jakimowski i jego "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 21:00
Najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego opowiada o charyzmatycznym niewidomym instruktorze, który szkoli innych niewidomych. O filmie reżyser opowiada w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Gajos może przyjść także po ciebie!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 10:41
Znakomity aktor, odtwórca roli prokuratora w filmie "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego będzie gościem Joanny Sławińskiej w "Muzycznej Jedynce"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr przyciągnął przed ekrany miliony Włochów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 13:45
Ponad sześć milionów tamtejszych telewidzów oglądało w poniedziałek wieczorem krakowskiego aktora. Jerzy Stuhr gra jedną z głównych ról w dwuodcinkowym serialu o ostatnich latach Państwa Kościelnego.
rozwiń zwiń